XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Wymiana oleju na dalekiej wyprawie

jesteś ciekaw co na ten temat uważają pozostali użytkownicy? Pisz tutaj
fizolof
Posty: 87
Rejestracja: 10 mar 2017, 9:45
Lokalizacja: Wr

Witam,
mam takie nietypowe pytanie, serwisówka zaleca wymianę oleju co 10 tyś km, natomiast często spotykam się na forach z informacją, że zalecana wymiana jest co 6tyś, jak często wymieniacie olej? Yamahę mam 2 lata i w sumie olej zmieniałem 2 razy, tj na początku każdego sezonu bo wychodziło mi mniej niż 5 tyś rocznie.

Pytam ponieważ wybieram się niedługo do Kirgistanu na kołach i planuję tak optymistycznie zamknąć się w przedziale 12-14tyś km. Yamaha przy jednostajnych przelotach pali trochę oleju więc i tak będę dolewał świeżego, planuję gdzieś po drodze położyć ją na boku i wymienić sam filtr oleju. Wiem, że dolewanie świeżego oleju nie jest jednoznaczne z wymianą jednorazową całego oleju który jest w silniku ale większość syfów powinien wyłapać filtr. Co myślicie o takim pomyśle? Yamaha ma obecnie 43 tyś km. Olej zalany Valvoline 10W40.
trolik
Posty: 481
Rejestracja: 24 kwie 2016, 21:20
Lokalizacja: SZCZECIN

W zeszłym roku przejechałem 13kkm i wziął bagnet oleju, chodził też dużo gorzej. Moim zdaniem szkoda silnika.
W tym roku wysłaliśmy olej razem z oponami i zmienimy go w Biszkeku.
daj znac kiedy jedziesz-może się spotkamy :-). My mamy zamiar ruszyć w piątek za tydzień ze Szczecina.
pozdrawiam trolik.
Awatar użytkownika
Alibaba
Posty: 103
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:37
Lokalizacja: Hornówek

Zużycie oleju nie polega na tym ze zbiera się w nim syf tylko traci swoje właściwości i wymiana jest konieczna . Wymiana filtra nic nie daje , jesli w silniku wszystko dobrze działa filtr można wymienić co 2 lub 3 wymiany oleju .
fizolof
Posty: 87
Rejestracja: 10 mar 2017, 9:45
Lokalizacja: Wr

Pisząc o syfie trochę sprawę uprościłem
Opieram się na tym opracowaniu
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/b ... kobiec.pdf

Skoro dolewam oleju świeżego to teoretycznie powinnienem dłużej zachować swoje właściwości no ale nie zawsze teoria idzie w parze z praktyka. Moja Yamaha bierze olej przy długich przelotach z jednostajna prędkością, przy pałowaniu w offie np już dużo mniej lub wcale.

Trollik My ruszamy 5.08 z Wrocka i z reszta ekipy zamierzamy 06.08 przekroczyć granice
tosiek
Posty: 351
Rejestracja: 11 kwie 2016, 16:29
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Zawsze mnie to rozbraja jak widzę, że ktoś na forach zaleca wymianę oleju co 6kkm albo inną wziętą z sufitu wartość. Od tego jest serwisówka, w której podane są interwały wymiany oraz przeglądów: olej co 10kkm, filter oleju co 20kkm.

Ciekawe czy te "ktosie" sprawdzają co 10kkm luz łożyska główki ramy (i w razie potrzeby kasują) a co 20kkm smarują?

A wracając do tematu to jeśli nie będziesz ostro pałował w terenie i przegrzewał silnika to te dolewki i zrobienie 12-14kkm nie powinno być problemem. Tutaj bardziej bym się martwił o filtr powietrza, który w pylistym terenie może zostać zapchany po 3-4kkm (temat znam z autopsji po Ukrainie) i to może powodować gorszą pracę silnika.
Łukasz zawny Tośkiem
https://gruuf.com/
ODPOWIEDZ