XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Nagrzewanie silnika

jesteś ciekaw co na ten temat uważają pozostali użytkownicy? Pisz tutaj
Astrem
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2018, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Sprawdzałem ostatnio czas nagrzewania się silnika. Wężyk przy chłodnicy po około 0,5 minuty jest już letni a po minucie ciepły. Czy jest to odpowiedni czas nagrzewania się silnika oraz płynu chłodniczego, czy dzieje się to zbyt szybko?

Motocykl przy umiarkowanej temperaturze ~15 stopni na postoju po około 7 minutach jest nagrzany do 105 C, następnie zbija temperaturę do około 95 C. Czy jest to również normalną praktyką w tak chłodny dzień?
Panocek
Posty: 125
Rejestracja: 09 kwie 2018, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

"Przy chłodnicy" - mówimy o tym na górze, wychodzącym z głowicy czy na dole na linii chłodnica-pompa? i jak mierzysz temperaturę, palcem czy w trybie diagnostycznym, pozycja 06?

W niemal każdym współczesnym termostacie jest dziurka, służąca odpowietrzeniu układu oraz stopniowemu rozgrzewaniu chłodziwa w chłodnicy. I to może dawać wrażenie szybko rozgrzewającego się górnego węża, gdzie jest termostat. 7-10 minut na rozgrzanie na postoju wydaje się być normalne, w końcu bez wiatru chłodnica nie ma za bardzo jak oddać ciepła do otoczenia

Prostym testem na działanie termostatu byłoby rozgrzanie silnika do tych 90+, następnie przejażdżka celem przewiania chłodnicy na możliwie niskich obrotach, następnie sprawdzenie temp. Powinna być powyżej 70c, gdyż przy 71c termostat powinien się zamknąć, a otworzyć całkowicie przy 85c
Astrem
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2018, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Miałem na myśli ten przy pompie. Temperatury sprawdzałem w trybie diagnostycznym. I rzeczywiście 77 stopni miałem po lekkiej jeździe. Miałem okazję jeszcze sprawdzić w motocyklu znajomego BMW GS 650 i podobnie to wyglądało z prędkością nagrzewania.

Zaczyna się robić zimno to sprawdzam w moto jak to się wszystko zachowuje żeby w razie czego wiedzieć czy wszystko pracuje w porządku :)

Dzięki za informacje
ODPOWIEDZ