XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Wężykowanie XTX

pytania, ciekawe materiały o rodzinie XT - zdjęcia, filmy, artykuły itp.
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 254
Rejestracja: 19 wrz 2009, 21:37
Lokalizacja: PL

Witajcie. Na myśl przyszło mi, że wężykowanie może mieć związek z brakiem symetrii i płaszczyzny pomiędzy kołem p oraz t. Przy naciąganiu łańcucha postępuje się tutaj raczej po omacku. Co Wy na to??
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

grzegorz pisze:Przy naciąganiu łańcucha postępuje się tutaj raczej po omacku.
Jakie po omacku- po to masz kreski przy osi ;-)
Ja osobiście używam suwmiarki na osi a co zimę deska od tyłu do przodu :-P
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 254
Rejestracja: 19 wrz 2009, 21:37
Lokalizacja: PL

Oczywiście, kreski są i ja też posiłkuję się ich obecnością. Wszystkie pomiary są w określonej tolerancji +/-. Przypuszczam, że owa tolerancja gdzieś jest przekroczona. Dla studentów politechniki to zagadnienie które tutaj "wałkujemy" może być dosyć interesujące.
Awatar użytkownika
pancio
Posty: 2383
Rejestracja: 05 lut 2009, 10:13
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Studenci moga liczyc obroty nakretki, po omacku. To jeszcze nic kiedys spotkalem zioma ktory metrowka mierzyl odleglosc od wahacza do rawki :mrgreen:
A więc, z lewej nadjeżdża jakiś skuter. Z prawej też nic nie jedzie :)
bialy262
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2012, 6:01
Lokalizacja: ŁAZY

zmieniłem opony na k73 i zaczął sie problem z wężykowaniem przy prędkościach powyżej 120km/h, wyważanie kół oraz zmiany ciśnienia w ogumieniu nic nie dają, problem tkwi w oponach, ale w terenie całkiem całkiem...
Awatar użytkownika
pancio
Posty: 2383
Rejestracja: 05 lut 2009, 10:13
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Pojezdzij po dzurach i jeszcze raz wywaz. Tylko przednia tylnej nie trzeba.
A więc, z lewej nadjeżdża jakiś skuter. Z prawej też nic nie jedzie :)
Awatar użytkownika
wit
Posty: 901
Rejestracja: 17 cze 2009, 18:48
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

obniżenie tyłu zwłaszcza na szosę -pomaga.
lucaszz
Posty: 31
Rejestracja: 30 gru 2011, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

w mojej opini na wezykowanie przy duzych jak na xt predkosciach pomaga wywazenie kol w szczegolnosci przedniego
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 254
Rejestracja: 19 wrz 2009, 21:37
Lokalizacja: PL

Zauważyłem u mnie, że kiera wpada w rezonans tylko przy prędkości w przedziale 50-60 km/h, ale wystarczyło mi dołożyć wiatru w dętce na froncie do regulaminowych 2,3bara i jest ok.
Awatar użytkownika
Herflick
Posty: 1676
Rejestracja: 19 lip 2009, 20:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

lucaszz, siemka - proszę używaj polskich znaków, regulamin forum tego wymaga, post jest bardziej czytelny.
Jestem "nieumi" i o tym wiem, o tym wiem, że jestem "nieumiem"
Awatar użytkownika
astro
Posty: 226
Rejestracja: 23 cze 2014, 14:47
Lokalizacja: Poznań

Nie chciałem zakładać nowego tematu, więc zapytam tutaj.

Ostatnio przy dość "gwałtownym" hamowaniu silnikiem zauważyłem chwilowe wężykowanie tyłu.
Czy to normalne zjawisko ?
Prędkość około 70-80km/h, z 4 biegu zredukowałem na 3.
Awatar użytkownika
MarqSz
Posty: 366
Rejestracja: 20 paź 2011, 7:25
Lokalizacja: Poznań

"Ten typ tak ma" :-) Właśnie doświadczyłeś zerwania przyczepności. Na ostatnim szkoleniu na torze Jastrząb trenowaliśmy to (hamowanie silnikiem) na maxa, aby wyczuć granicę. I aby unikać, bo przy zerwaniu przyczepności masz dłuższą drogę hamowania. A w zakręcie na mokrym może uciec tyłek.
Tylko motocyklista wie, dlaczego pies wystawia łeb przez okno z samochodu...
gajowy
Posty: 470
Rejestracja: 27 maja 2014, 23:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

temat o wężykowaniu, hmm --moja Rka najmniej węzykowała przy 160-165km/h (ile fabryka dała) z pasażerką , przeładowana o 30kg, na 50 kilometrowej autobanie do Sarajewa, miało co ją do ziemi docisnąć i wężykowanie nie występowało. Chcieliśmy się ochłodzić,

gdybym jechał solo to by mnie zwiało z motocykla heheh.
Wężykowanie zależy tez od opon, no ale wystepuje niestety
Awatar użytkownika
Mateusz93
Posty: 458
Rejestracja: 02 mar 2015, 17:30
Lokalizacja: Andrychów/Kraków

A jak się zachować?
Moja Rka lubi strzelić shimmy jak się agresywnie rozpędzam. Miałem tak ze 3 razy. Wyprzedzam na pełnej k.wie, w ostatnich sekundach składam się do schowania przed samochodem jadącym z przeciwka, a tu jeb, kierownica lata, motocyklem rzuca, nie wiem co robić. Raz redukowałem, mocne hamowanie silnikiem, innym razem próbowałem dodać gazu.
Jakie jest zalecane zachowanie?
gajowy
Posty: 470
Rejestracja: 27 maja 2014, 23:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

mie ma, trzeba przeczekać, poporostu powyzej pewnej predkosci xt wymieka, niestety w skrajnych przypadkach tak to sie kończy, koles złapał shimmy:
http://www.wykop.pl/link/572255/wypadek ... yspie-man/
ODPOWIEDZ