Pytanie dotyczące formalności ze sprzedaża motocykla

jesteś ciekaw co na ten temat uważają pozostali użytkownicy? Pisz tutaj
xtFILIPx
Posty: 29
Rejestracja: 12 mar 2009, 19:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mam takie pytanie, na jakiej zasadzie sprzedac motocykl, który kupiłem na fakture vat, nie rejestrowałem go na siebie, nie był rejestrowany w polsce? Umowa kupna sprzedazy i czesc, czy jak? Prosze o odpowiedz, pozdrawiam :)
Kiedy wsiadasz na motocykl, czasami nie masz pojęcia, że możesz juz z niego nie zsiąść..
Awatar użytkownika
arrasq
Posty: 770
Rejestracja: 06 lut 2009, 15:04
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

musisz miec ciągłość umów czyli od ostatniej rejestracji jeśli zmienił kilku właścicieli to musisz miec dokumenty kupna-sprzedazy od jednego do drugiego drugiego do trzeciego itd. a jesli Tylko Ty byles wlascicielem od ostatniej rejestracji to tylko musisz umowe kupna-sprzedazy dac i cacy
xtFILIPx
Posty: 29
Rejestracja: 12 mar 2009, 19:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

super, dzięki za odpowiedź. Pzdr
Kiedy wsiadasz na motocykl, czasami nie masz pojęcia, że możesz juz z niego nie zsiąść..
Awatar użytkownika
raczek_
Posty: 2111
Rejestracja: 02 lis 2008, 13:16
Lokalizacja: Ostrów Wlkp. Wrocław
Kontakt:

pamiętaj, jeśli od daty zakupu nie minęło 6 miesięcy musisz zapłacić jeszcze w US podatek od sprzedanego motocykla
xtFILIPx
Posty: 29
Rejestracja: 12 mar 2009, 19:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ile % wynosi ten podatek? Niestety nie minęło. Co jeżeli nie mam jeszcze skonczonych 18 lat, faktura była wystawiona na mnie?
Kiedy wsiadasz na motocykl, czasami nie masz pojęcia, że możesz juz z niego nie zsiąść..
Awatar użytkownika
raczek_
Posty: 2111
Rejestracja: 02 lis 2008, 13:16
Lokalizacja: Ostrów Wlkp. Wrocław
Kontakt:

nie chcę Cię wprowadzać w błąd, ale bodajże 19% od różnicy kwoty na twojej fakturze a umową z przyszłym właścicielem. To że nie masz ukończone 18 lat niczemu nie przeszkadza. Jedynie musisz złożyć podanie wydanie NIP'u.
xtFILIPx
Posty: 29
Rejestracja: 12 mar 2009, 19:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wiec wrazie czego, lepiej umowe kupna-sprzedazy spisac na duzo mniejsza kwote, tak? Duzo pieprzenia z tym. Co jeżeli sprzedam ten motocykl na umowe kupna-sprzedazy i nie bede biegał po uzedach, zeby cokolwiek zapłacic?
Kiedy wsiadasz na motocykl, czasami nie masz pojęcia, że możesz juz z niego nie zsiąść..
Awatar użytkownika
arrasq
Posty: 770
Rejestracja: 06 lut 2009, 15:04
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

nie przesadzaj z zaniżniem kwoty bo w US sprawdzają szacunkową wartość danego rocznika i jeśli będziesz miał za niską to w skrajnym przypadku powołają rzeczoznawcę.
xtFILIPx
Posty: 29
Rejestracja: 12 mar 2009, 19:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wiesz, na fakturze mam tak zanizoną kwote, ze dostałbyś za komplet kół a nie całego xtxa, wiec moze poprostu wpisze na umowie kupna sprzedazy cene z faktury, jakoże sprzedaje motocykl po cenie zakupu?
Kiedy wsiadasz na motocykl, czasami nie masz pojęcia, że możesz juz z niego nie zsiąść..
Awatar użytkownika
raczek_
Posty: 2111
Rejestracja: 02 lis 2008, 13:16
Lokalizacja: Ostrów Wlkp. Wrocław
Kontakt:

jezeli sprzedasz poniżej 6 miesiecy i do tego zaniżysz kwotę to masz jak w banku, że US będa porównywać z wartoscia rynkowa. Beda dochodzili u ciebie i u nabywcy, wiec nie radzę. Nie jestem też do konca pewny czy czasem nie musisz motocykla zarejstrować na siebie w PL jeżeli faktura juz jest wypisana. Masz do niego eksportówkę czy Carte Grise ?
Awatar użytkownika
arrasq
Posty: 770
Rejestracja: 06 lut 2009, 15:04
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

ja jak placilem podatek od wzbogacenia (2%) jak kupilem moto, sprawdzali w US ile wynosi cena gieldowa a jak sie zapytalem ze co by bylo gdyby sie nie miescila w marginesie to mi odpowiedziala ze mialbym problem i ze by musieli sprawdzic wartosc opierając sie o opinie rzeczoznawcy. Co do oplat przy sprzedazy mysle ze powinienes anonimowo podejsc do skarbowki i zapytac sie co by bylo gdyby i bedziesz mial swiety spokoj. z nimi lepiej zyc w zgodzie tymbardziej ze mozesz sobie przechlapac na przyszlosc. nikt Ci po twarzy nie da jak podejdziesz do nich i sie zapytasz albo zadzwonisz.

[ Dodano: 2009-03-20, 12:06 ]
raczek_, jeśli xtFILIPx, posiada ciągłość umów to nie musi rejestrować w PL. musi być ciągłość od ostatniej rejestracji. przerabiałem to juz jakiś czas temu
xtFILIPx
Posty: 29
Rejestracja: 12 mar 2009, 19:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Troche będzie z tym zachodu, ale sprawdze. Dzieki bardzo.

A co do tych umów, to mam jedynie fakture która dostałem przy zakupie motocykla w MM.
Kiedy wsiadasz na motocykl, czasami nie masz pojęcia, że możesz juz z niego nie zsiąść..
Awatar użytkownika
Bajros
Posty: 3302
Rejestracja: 10 lis 2008, 23:27
Lokalizacja: Warszawa

arrasq pisze:w US sprawdzają szacunkową wartość danego rocznika
Wartość szacunkowa z katalogu (dane marzec 2009) to w przypadku Yamahy Xt660X to:
- rocznik 2006, wartość pojazdu 16200zł lub 3700euro, przebieg orientacyjny 7800km.

więc taką informację na dzień dzisiejszy zobaczy Pani w okienku US. 8-)
Jedzie Jadzia Dziadzie ;) Braaap Braaap
"Tylne koło ucieka cały czas, przednie tylko raz"
Awatar użytkownika
laif
Posty: 393
Rejestracja: 24 mar 2009, 18:15
Lokalizacja: Turek
Kontakt:

A jak formalności związane ze sprzedażą będą wyglądały w moim przypadku?
Z kupującym spisujemy tylko umowę kupna/sprzedaży x2, i to wszystko? Czy jeszcze będę musiał załatwiać coś w US?
Aha jeszcze chyba trzeba rozwiązać umowę z ubezpieczalnia?
"Biere każde auto z boku"
... droga nie prowadzi mnie do domu, ona jest moim domem....
XT 660 X 05rED Obrazek
Awatar użytkownika
starostek
Posty: 477
Rejestracja: 02 gru 2008, 20:47
Lokalizacja: Konin/Poznań
Kontakt:

jak masz motor zarejestrowany to już Cię nic nie interesuje poza załatwieniem formalności z kupującym (2x umowa), spisujecie umowę kupna-sprzedaży, on później ma tylko iść do urzędu skarbowego i zapłacić podatek w ciągu 14 dni od czynności cywilnoprawnych, no i do urzędu miasta czy starostwa po tablice,
wyjątek w przypadku PCC jest tylko w przypadku kupowania od dealera czy komisu ponieważ transakcja jest już opodatkowana..
mam nadzieje, że nic nie pokręciłem :)
Czasami na drodze spotykam wielu wariatów, którzy jadą bardzo niebezpiecznie... Aż ciężko ich wyprzedzić
http://starostek.fotosik.pl/zdjecia
ODPOWIEDZ