XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Nawigacja motocyklowa ZUMO 390LM

jesteś ciekaw co na ten temat uważają pozostali użytkownicy? Pisz tutaj
Awatar użytkownika
soniq2
Posty: 162
Rejestracja: 08 wrz 2014, 12:30
Lokalizacja: Niemcz
Kontakt:

Chciałbym się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi ww. urządzenia. Być może komuś się coś przyda gdyby szukał czegoś na motocykl....

Przed kilkoma miesiącami nabyłem navi motocyklowe o nazwie Garmina ZUMO 390 LM - więcej szczegółów na poniższej stronie

https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/po-drog ... 36248.html

No i kilka słów o perypetiach z nią związanychi jak się jeździ na takowym czymś....

Navi zakupione przez internet. Przychodzi pudełeczko pięknie zapakowana nawigacja, z solidnym mocowaniem i kablem do podłączenia do aku w moto. Szybki montaż i okazuje się, że nawigacja nie jest ładowana w uchwycie motocykla :-/ :-/ :-/
Szybki kontakt z działem obsługi Garmin-Polska i okazuje się, że pewnie kabel jest walnięty. Sprawdzałem kabel miernikiem i napięcie wyjściowe na pinach 4,35V - czyli mieszczące się w opisie na obudowie jakie napięcie OUTPUT.... :-? :-?
Po jakimś czasie przychodzi kabel - kolejny szybki montaż i okazuje się, że nawigacja nadal nie jest ładowana - diagnoza ( się zjeb......) trzeba wysłąć do serwisu. Wysyłka i po tygodniu przychodzi paczuszka z kompletnie nowym urządzeniem.... Dzięki Bogu wszystko działa.

Montuję w moto i w rejon..... zdziwionko.... Navigacja motocyklowa, z opcją unikania odpowiedniego charakteru dróg - pozostawiłem tylko drogi gruntowe.... wykręcam miejscowość, trasa najkrótsza, a ta franca pcha mnie przez wszystkie asfalty po drodze dojazdu. Jakby jej kto grunty z mapy wymazał. :cry: :cry: :cry: :cry: No to żem se zakupił nawigację motocyklową..... :evil: :evil: :evil: :evil:

Człowiek jednak marundy i jest i kombinuje jak koń pod górę. W trakcie użytkowania wrzuciłem ją kiedyś do samochodu. Po wyjściu z wozu i odpięciu sprzętu wniosłem go do góry do mieszkania, położyłem na stoliku i biorę do ręki by schować do folii bąbelkowej - jak dbasz tak masz...... patrzę a na ekranie pajączek. Szybka pęknięta i nie wiadomo kiedy takowe cóś mogło się stać. Przecież ani to nie spadło, ani niczym nie wcisnąłem, nawet zadprapania na szybce nie było.

Dzwonię do serwisu by zgłosić reklamację, opowiadam o zdarzeniu a Pani mi mówi, że mam podesłąć zdjęcia szybki. Obejrzą i powiedzą co z tym zrobić.... Szybek się nie wymienia w tych egzemplarzach - następuje wymiana na nowe urządzenie.
Cena za "wymianę szybki" to 525zł i dostaję kolejne nowe urządzenie..... :-/ :-/

Pomyślałem jak zobaczą te zdjęcia i moje wyjaśnienia wymienią bez opłat. Przez dwa dni nikt się nie odzywa i w końcu po mojej interwencji telefonicznej kontaktuję się z Panią z działu obsługi, która po obejrzeniu zdjęć oświadcza mi że jest to uszkodzenie mechaniczne i nie podlega wymianie w ramach gwarancji. Pytam się skąd to wie, przecież na zawnętrznej warstwie nie ma nawet zarysowania świadczącego o jakimś uderzeniu, zarysowaniu etc... taki rodzaj pęknięcia szybki świadczy o uszkodzeniu mechanicznym.... kobieta chyba kończyła jakieś studia z zakresu mechaniki, odpowiadała jak biegły..... Jak mówie to mówię, a jak mówię to wiem - szacun, więcej takich pracowników w dziale obsługi i zamknął bym punkty serwisowe... Każde uszkodzenie wina użytkownika :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ale do brzegu..... nawigacja jest motocyklowa, bo jedyne co ją łączy z motocyklem to uchwyt do kierownicy. Możne by ją ewentualnie wykorzystać do motocykla szosowego, wyśmienicie się spisuje na trasie. Szybko przelicza, bardzo dobre mapy CN17 - (City Navigator wersja 17 i coś tam).... no ale co z tym offem...????

A więc tak - producent daje możliwość współpracy z programem o nazwie Base Camp, który po wgraniu do kompa map z naszej nawigacji daje możliwość opracowania własnych tras. I tu w końcu okazało się, że nie wywaliłem w błoto 1600zł. Ostatnio miałem okazję sprawdzić jak działa sprzęcior w polu wybierając trasę tylko i wyłącznie na zasadzie wyboru dróg zaznaczonych na mapach linią przerywaną - wyszedł z tego rewelacyjny off z prawie 80 procentową szutrową drogą. Jak widać przy małym wysiłku do się z niej wykrzesać coś co może spełnić nasze "off-owe" wymagania.

Navi posiada także opcję o nazwie "bezdroża" Tu jest ciekawa opcja do jazdy w terenie pozwalająca na nieco więcej kreatywności od użytkownika w trakcie jazdy. W przypadku ustawienia punktu docelowego, nawigacja wyrysowuje nam trasę w postaci linii prostej łączącej punkt startowy z punktem docelowym. Ta linia jest niezmienna pomimo zmiany pozycji motocykla względem strasy. W momencie kiedy wyznaczona linia prosta wychodzi nam z obszaru roboczego nawigacji pojawia się od naszego pozycjonera (strzałki) prosta linia przerywana połączona z punktem końcowym trasy. Wiemy w tym momencie, w którym kierunku musimy się poruszać by dojechać do wyznaczonego celu.

To spodobało mi się chyba najbardziej. Bazując na kierunku jazdy względem linii prostej lub przerywanej patrzę na drogi w nawigacji ( gruntowe oznaczone szarym kolorem) widzę dokładnie z jakich dróg można skorzystać, linia przerywana pokazuje mi kierunek w jakim muszę się poruszać i zabawa nabrała sensu. Droga jaką pojedziemy zależy wyłącznie od nas, kierunek znamy z liń wyznaczonych przez navi. Myślałem, że zakupiłem sobie kolejną nawigację samochodową, skoro kieruje nas tylko przez asfalt, lecz przy odrobinie wysiłku mamy fajną nawigację, która wyśmienicie się sprawuje przy offie.

Niestety jeżeli ktoś myśli, że Garmina robi nawigacje pod offa to rzeczywistość może się trochę rozjechać z oczekiwaniami. Nie da się wbić trasy, w której navi poprowadzi nas po szutrowych drogach traktując asfalt, jako dojazd do dróg gruntowych. Nie pomagają tu żadne ustawienia, które występują w opcjach samej nawigacji. Sprawdziłęm jedną trasę, którą znam na wszystkich ustawieniach i to co ona wyznaczyła nie nadaje się na offa. Asfalt-asfalt i jeszcze raz asfalt. Jazda jednak w sposób jaki podałem daje samą przyjemność i dużo offowej przygody.

jednym zdaniem - sprzęcior do wykorzystania na bezdrożach w odpowiedni sposób. Przy okazji - ten model nie ma możliwości wgrania innych map niż tylko City Navigator ( nie wchodzą żadne mapy topo). W City Nav. zdarza się, że są drogi, które nie są widoczne na mapie w urządzeniu - jest ich jednak bardzo mało i da się z tym żyć. Urządzenie obsługiwalne w rękawicach motocyklowych i to beż problemu. Posiada bluetooth więc jest możliwość sparowania go ze słuchawką, wtedy mamy także słyszalne w kasku komunikaty głosowe, można też sparować z nią telefon, Pokazuje od razy kto do nas dzwoni, tylko musi być też słuchawka w jednym zestawie z telefonem. Bez słuchawki to nie działa. Przy zakupionej nawigacji w wersji LM mamy dożywotnią aktualizację map i softu. Widoczność w dzień jak dla mnie bardzo dobra, aczkolwiek zdarza się czasami przy bardzo dużym słońcu, że trzeba zmienić kąt spojrzenia aby coś zobaczyć.

Biorąc pod uwagę wykorzystanie do nawi smartfonów - ta zabawka jest dość droga i niestety dająca jakieś ograniczenia. Myślę jednak, że jak już się ktoś zdecyduje na jej zakup, będzie miał dużo frajdy z użytkowania. Program Base Camp daje możłiwość zaplanowania i wyboru trasy jaka nas interesuje z dużym prawdopodobieństwem, ze większość trasy będzie w offowym charakterze, w każdej chwili można skorzystać z opcji "bezdroża" i samemu zając się wyznaczaniem drogi dojazdu. Urządzenie dość solidne jeśli chodzi o obudowę, wodoszczelne ( choć jeszcze nie sprawdziłem ) proste w obsłudze z rękawicą na łapie. Mocowanie bardzo solidne i stabilne. Zobaczymy jak się spisze w najbliższym czasie.....

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mateusz93
Posty: 458
Rejestracja: 02 mar 2015, 17:30
Lokalizacja: Andrychów/Kraków

Dobra recenzja! :)

nie jestem na kupnie akurat, ale z ciekawością przeczytałem.
więcej takich!

zdrowia,
Mateusz
;-)
Awatar użytkownika
Herflick
Posty: 1676
Rejestracja: 19 lip 2009, 20:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Soniq2 super, że podzieliłeś się swoimi doświadczeniami. Dzięki.
Jestem "nieumi" i o tym wiem, o tym wiem, że jestem "nieumiem"
Awatar użytkownika
bonzo
Posty: 3175
Rejestracja: 23 lut 2009, 0:34
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Ja również dziękuję za opinie. Swego czasu byłem zainteresowany zakupem tego urządzenia.
"Podczas dobrej jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niż niektórzy ludzie przez całe swoje życie."
ODPOWIEDZ