XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Budżet na początek przygody

Pytania dotyczące zakupu motocykla, akcesoriów itp. ( w tym miejscu można wklejać aukcje Allegro)
kajo11
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2017, 14:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cześć wszystkim, przy okazji witam wszystkich forumowiczów. Od niedawna obserwuje forum, bo przymierzam się do zakupu motocykla. Od paru lat marzę o tym modelu, ale czekałem na magiczna barierę 24 lat żeby nie bawić się w poszczególne kategorie A tylko od razu zająć się główną.
W związku z powyższym, planuje budżet na zakup motocykla i reszty sprzętu. Ceny motocykli mniej więcej widzę, ale powiedzcie mi ile trzeba liczyc na odzież oraz jakie są mniej więcej koszty utrzymania xt (ubezpieczenie, podstawowy serwis) Z góry dzięki
Awatar użytkownika
Czosnek
Posty: 96
Rejestracja: 11 sty 2017, 10:57
Lokalizacja: Wrocław

Hej!
Opowiem co nieco ile ja się wykosztowałem, przy zakupie motocykla i ciuchów w tym sezonie.
Oprocz samego moto, rejestracja kosztowala mnie ok. 350zl ( motocykl byl niemiec. Kwota lacznie z tlumaczeniem dok.)
Ciuchy kupowalem pod offa. Zbroja, ochraniacze, buty,kask i rekawice kosztowaly mnie +/- 1700zl ( nie kupowalem rzeczy z najwyzszej polki).
Co do eksploatacyjnych rzeczy: xt-ki palą stosunkowo nie wiele, nawet kiedy je przycisniesz ( moj max przy palowaniu w miescie to nie cale 7l)
Co 10 tys km zmiana oleju koszt 4l oleju ok. 140 ziko
Co ok 15-30 tys km zmiana napedu koszt ok 400 ziko
Co ok 15-? Tys km wymiana gum zabieraka koszt ok 120zl
Wymiana uszczelek i plynu w lagach wedle potrzeby ( koszt nie powinien przekroczyc 150zl(?))
Poza tym w tych motocylach nie psuje się nic oprocz plastikow ;p
Oczywiscie klocki hamulcowe, plyny chlodnicze, lozyska... to rzeczy ktore wymieniac tez trzeba, ale nie kosztuja fortuny;)
Podane ceny, to ceny samych wymienianych rzeczy ( bez sercisu warsztatu), ale gwarantuje, ze przy pomocy tego forum jestes w stanie naprawic/zmienic wszystko w tym motocyklu;)

Wybacz brak znakow Polskich i haotyczny uklad, ale pisse na szybkosci w pracy;)
Był xtr, jest xtz 750
kajo11
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2017, 14:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dzięki za odpowiedź, szczerze Mówiąc to podbudowalo mnie To😂
Awatar użytkownika
Czosnek
Posty: 96
Rejestracja: 11 sty 2017, 10:57
Lokalizacja: Wrocław

No problemo;)
Zapomnialem wspomnieć o ubezpieczeniu. Mnie kosztowalo ono 450 ziko ;)
Był xtr, jest xtz 750
kajo11
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2017, 14:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

A takie rzeczy jak kurtka czy spodnie? Za motocykl trzeba liczyc co najmniej 10 tys chyba nie?
Awatar użytkownika
bonzo
Posty: 3175
Rejestracja: 23 lut 2009, 0:34
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Ubezpieczenie 450zł? Ja płaciłem coś koło 100zł. Mowa oczywiście o OC.
"Podczas dobrej jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niż niektórzy ludzie przez całe swoje życie."
Awatar użytkownika
Czosnek
Posty: 96
Rejestracja: 11 sty 2017, 10:57
Lokalizacja: Wrocław

Mam 23 lata i to pierwsza maszyna rejestrowana na mnie, niestety ale te 400zl to i tak naprawde niezla cena.
Na stronach internetowych szukajacych ubezpieczen, najtansze ubezpieczenie 640 zl......
Te 400 zl udalo się ugrać u znajomego ktory sprzedaje ubezpieczenia ;)
pawel
Posty: 248
Rejestracja: 21 paź 2015, 7:04
Lokalizacja: Kraków

bonzo pisze:Ubezpieczenie 450zł? Ja płaciłem coś koło 100zł. Mowa oczywiście o OC.
Czosnek pisze:Mam 23 lata i to pierwsza maszyna rejestrowana na mnie, niestety ale te 400zl to i tak naprawde niezla cena.
Nom.. tak niestety jest :) u mnie nieco mniej (ilość wiosen robi swoje), ale z NWW wyszyło trochę.

Ps. warto mieć, kiedyś tam, dawno temu kupione ubezpieczenie na rower :P Jakieś 5% wskakuje za bezwypadkową jazdę rowerem :D
Awatar użytkownika
deny
Posty: 67
Rejestracja: 26 sie 2014, 12:12
Lokalizacja: Katowice

kajo11 pisze:Cześć wszystkim, przy okazji witam wszystkich forumowiczów. Od niedawna obserwuje forum, bo przymierzam się do zakupu motocykla. Od paru lat marzę o tym modelu, ale czekałem na magiczna barierę 24 lat żeby nie bawić się w poszczególne kategorie A tylko od razu zająć się główną.
W związku z powyższym, planuje budżet na zakup motocykla i reszty sprzętu. Ceny motocykli mniej więcej widzę, ale powiedzcie mi ile trzeba liczyc na odzież oraz jakie są mniej więcej koszty utrzymania xt (ubezpieczenie, podstawowy serwis) Z góry dzięki
Spalanie 6 ltr /100 km
Oc 208 zł z NNW ( 3x)
Lagi- 250 ZŁ
Napęd - 450 ZŁ
Opona przód - 350 zł
Opona tył - 400 zł
Łożyska kół - 200 zł
Serki - 100 zł
Łożysko główki ramy w wymianą 400 zł
Dętki 100 zł
Olej + filtr co sezon - 100 zł (3x)
Świece - 80 zł
Wymiana poszycia kanapy 150 zł
Spray do kety - ok 100 zł na sezon ( 3x)
Nafta - 20 zł
Czyscik silnika - 30 zł
Czysci felg - 30 zł
Wosk - 50 zł
Czyscik K&N`a i olejek - 50 zł
Holowanie z Salmopolu - 200 zł ( po kosztach )
Zarówki - 50 zł
Stojak - 0 zł - bo został ( zakup ok 140 zł)
Mandaty - 500 zł :roll:
Własny udział - bezcenny
Piwa wypite w garażu ( nie pamiętam)

To tak z grubsza przez 3 sezony.
Przejchane 16 tyś km
PALIWO 4608 ZŁ ( spalanie o 6 litrów x srednio 4,80 zł za litr)

Razem ok 9142 PLN ( za tyle można XT kupić :mrgreen:
Na sezon 3047 zł
Na miesiąc 253 zł
Przeliczając na piwa za 3 zł = 84 szt
Dziennie 2,80 szt niewypitego piwa 8-)

Dla palacza - paczka za 15 zł - to tylko 17 paczek fajek na miesiąć - czyli pół paczki dziennie czyli 10 fajków.

KOSZT UTRZYMANIA MOJEJ YADZKI TO 10 FAJKÓW DZIENNIE LUB 2,80 PIWA.

8-)
Wydech tłucze w ucho jak lokomotywa - napędzana singlem - to właśnie Yadwiga.

Dyndyryndryndyn - jednocylindrowy młyn :)
Awatar użytkownika
TexaS
Posty: 214
Rejestracja: 11 sie 2014, 23:49
Lokalizacja: Lubelskie

deny pisze: Spalanie 6 ltr /100 km

8-)
Można mniej ;)
Awatar użytkownika
deny
Posty: 67
Rejestracja: 26 sie 2014, 12:12
Lokalizacja: Katowice

TexaS pisze:
deny pisze: Spalanie 6 ltr /100 km

8-)
Można mniej ;)
Można więcej :-P

5-6 litrów zawsze. Nie zawsze liczyłem. ;-)
Wydech tłucze w ucho jak lokomotywa - napędzana singlem - to właśnie Yadwiga.

Dyndyryndryndyn - jednocylindrowy młyn :)
Awatar użytkownika
TexaS
Posty: 214
Rejestracja: 11 sie 2014, 23:49
Lokalizacja: Lubelskie

Twoja sztuka miała trochę modów, które mogły podnieść spalanie... tak głośno myślę.

Seria w trasie bez problemu zadowoli się czterema litrami.
Awatar użytkownika
deny
Posty: 67
Rejestracja: 26 sie 2014, 12:12
Lokalizacja: Katowice

TexaS pisze:Twoja sztuka miała trochę modów, które mogły podnieść spalanie... tak głośno myślę.

Seria w trasie bez problemu zadowoli się czterema litrami.
Nie no , miałem raz w tym sezonie że spaliła może 4,5 litra i to przy temp oscylującej około 5-6°C ( rozpoczęcie w Czestochowie ze śniegiem) jechaliśmy baaardzo spokojnie w grupie bo zimno i slisko i bezpieczeństwo ble ble ble

Zasypiałem z nudów w tym kasku.
Tir z kajakami nas wyprzedził. :oops:

Mimo gazowania . o tak:
Rozpoczęcie sezonu Czestochowa 2017
Wydech tłucze w ucho jak lokomotywa - napędzana singlem - to właśnie Yadwiga.

Dyndyryndryndyn - jednocylindrowy młyn :)
delirium
Posty: 536
Rejestracja: 23 sty 2015, 20:50
Lokalizacja: Krakow

będę szczery, bawienie się w jazdę motocyklem to studnia bez dna :evil:
Wolę nawet nie liczyć ile już wydałem na co roku drożejące ubezpieczenia, kurtki, spodnie, ochraniacze, narzędzia, akcesoria, kaski, goggle, bieliznę termoaktywną, kominiarki, rękawice, oleje, smary, dętki, opony, kufry, torby, dziewczyny itd itd Nie wspomnę już że po pewnym czasie chcesz mieć drugi motorek albo i trzeci... Przy okazji, nie radzę kupować najtańszych rzeczy, strata pieniędzy i nie potrzebne ryzyko.


p.s.
a'propos spalania moja xt660z spala zawsze okolo 4 litrów z hakiem, więc bardzo oszczędzne moto. Chyba że sie szaleje po piasku :)
pawel
Posty: 248
Rejestracja: 21 paź 2015, 7:04
Lokalizacja: Kraków

Potwierdzam to co pisze delirium. Acz jestem dopiero na początku, to widzę, że gdyby to przeskalować na następne lata, to właśnie tak to leci.

Warto na początku ogarnąć dobre szmaty. Coś, co mi się sprawdza od początku. Nie żałuję. Kiedy leje, wieje, zacina - jadę dalej :D w jakichkolwiek warunkach bym nie był.

A do samego motka, to zależy. Możesz trafić na odpowiadającą Ci sztukę i jedynie zainwestować w olej i filtry. Ale z każdym kolejnym kilometrem, będziesz widział, że opony się zużywają, klocki słabiej hamują, płyn hamulcowy zmienia kolor, lagi ciężej chodzą, łańcuch jest bardziej wyciągnięty, zębatki bardziej zużyte, itd..

Moto to jednak coś ekstra w życiu :-) A głód na kolejne motocykle się pojawia prędzej czy później.
ODPOWIEDZ