XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Umowa sprzedazy motocykla

Pytania dotyczące zakupu motocykla, akcesoriów itp. ( w tym miejscu można wklejać aukcje Allegro)
rakacz

Witam,
Jakiś miesiąc temu zakupiłem motocykl za kwote 14000zł. Na umowie jako głównego właściciela wpisaliśmy równiez mojego tate, aby było niższe ubezpieczenie. Jednakże po kilku dniach stwierdziliśmy z tatą że lepiej aby był on zarejestrowany tylko na mnie (rodzice sie rozwodzą, podział majątku itp.) Za poradą znajomego, napisaliśmy umowe kupna sprzedaży części udziału w motocyklu pomiędzy tatą a mną, na kwotę 1000zł. Do wydziału komunikacji poszedłem więc z dwiema umowami, i motocykl zarejestrowałem na siebie.
I teraz pytanie, czy urząd skarbowy może się przyczepić do tego że tata sprzedał swoją część tylko za 1000zł?
Drugie pytanie, w przypadku gdybym powiedzmy za miesiąc chciał sprzedać motocykl, to od jakiej kwoty będzie liczone moje wzbogacenie, od którego należy zapłacić podatek?
Awatar użytkownika
KrisWrp
Posty: 600
Rejestracja: 01 lis 2017, 11:38
Lokalizacja: Będzin

Niezla historia .

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

ddd
Posty: 21
Rejestracja: 14 sie 2021, 17:19

Jeżeli pierwotna umowa nie zawierała informacji o proporcji własności, to w zasadzie udział jest po 50%. Urząd skarbowy może ocenić, że zaniżyłeś wartość na umowie z ojcem w celu ominięcia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Umowa darowizny zgłoszona do US rzeczywiście była najlepszym spodobem, nie opodatkowanym ze względu na relację rodzicielską.

Sprzedaż motocykla w okresie do 6 miesięcy rozliczasz w PIT, a podatek zapłacisz od różnicy między ceną zakupu i ceną sprzedaży, ew. pomniejszoną o wkład np. na naprawy itp. Wysokość podatku będzie zależała od sposobu w jaki się rozliczasz.
krzsiekjab
Posty: 216
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:19
Lokalizacja: Dęblin

może Napisz nową umowę z ojcem ?;) I dowiedz się w wydziale komunikacji. Bo to jeden kwit wystarczy i jest na ciebie bez komplikacji ale zależy od urzędu ;) i wtedy trzeba by się dowiedzieć o podatku czy ojciec czy tylko ty . I jak coś to umowa jeżeli chcesz ją miec bo nie pójdzie inaczej to na połowę kwoty za którą kupiliscie bo ojciec od wzbogacenia zapłaci jeszcze a przy niższej ty zaplacisz od pełnej kwoty
ODPOWIEDZ