Umowa sprzedazy motocykla

Pytania dotyczące zakupu motocykla, akcesoriów itp. ( w tym miejscu można wklejać aukcje Allegro)
rakacz
Posty: 26
Rejestracja: 22 lip 2021, 8:30

Witam,
Jakiś miesiąc temu zakupiłem motocykl za kwote 14000zł. Na umowie jako głównego właściciela wpisaliśmy równiez mojego tate, aby było niższe ubezpieczenie. Jednakże po kilku dniach stwierdziliśmy z tatą że lepiej aby był on zarejestrowany tylko na mnie (rodzice sie rozwodzą, podział majątku itp.) Za poradą znajomego, napisaliśmy umowe kupna sprzedaży części udziału w motocyklu pomiędzy tatą a mną, na kwotę 1000zł. Do wydziału komunikacji poszedłem więc z dwiema umowami, i motocykl zarejestrowałem na siebie.
I teraz pytanie, czy urząd skarbowy może się przyczepić do tego że tata sprzedał swoją część tylko za 1000zł?
Drugie pytanie, w przypadku gdybym powiedzmy za miesiąc chciał sprzedać motocykl, to od jakiej kwoty będzie liczone moje wzbogacenie, od którego należy zapłacić podatek?
Awatar użytkownika
KrisWrp
Posty: 596
Rejestracja: 01 lis 2017, 11:38
Lokalizacja: Będzin

Niezla historia .

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

ddd
Posty: 21
Rejestracja: 14 sie 2021, 17:19

Jeżeli pierwotna umowa nie zawierała informacji o proporcji własności, to w zasadzie udział jest po 50%. Urząd skarbowy może ocenić, że zaniżyłeś wartość na umowie z ojcem w celu ominięcia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Umowa darowizny zgłoszona do US rzeczywiście była najlepszym spodobem, nie opodatkowanym ze względu na relację rodzicielską.

Sprzedaż motocykla w okresie do 6 miesięcy rozliczasz w PIT, a podatek zapłacisz od różnicy między ceną zakupu i ceną sprzedaży, ew. pomniejszoną o wkład np. na naprawy itp. Wysokość podatku będzie zależała od sposobu w jaki się rozliczasz.
krzsiekjab
Posty: 214
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:19
Lokalizacja: Dęblin

może Napisz nową umowę z ojcem ?;) I dowiedz się w wydziale komunikacji. Bo to jeden kwit wystarczy i jest na ciebie bez komplikacji ale zależy od urzędu ;) i wtedy trzeba by się dowiedzieć o podatku czy ojciec czy tylko ty . I jak coś to umowa jeżeli chcesz ją miec bo nie pójdzie inaczej to na połowę kwoty za którą kupiliscie bo ojciec od wzbogacenia zapłaci jeszcze a przy niższej ty zaplacisz od pełnej kwoty
ODPOWIEDZ