Przednie zawieszenie w XTX po 20 tysiącach

Pytania dotyczące zakupu motocykla, akcesoriów itp. ( w tym miejscu można wklejać aukcje Allegro)
Awatar użytkownika
Bajros
Posty: 3302
Rejestracja: 10 lis 2008, 23:27
Lokalizacja: Warszawa

Cześć, przednie zawieszenie w moim XTXsie ma już przejechane 22000 km, od nowości nic nie ciekło i nic nie było z nim robione. Ostatnio zauważyłem, że mocno się zmieniła jego charakterystyka; jest dużo miększe (przepracowany olej) i lekko siadło w lagach (wyrobione sprężyny?). Chce podczas przerwy międzysezonowej rozebrać całe przednie zawieszenie i wymienić poniższe
- sprężyny : myślę o progresywnych niemieckiej firmy Wilbers
- olej 15W (zalecana gestość według producenta 10W)
- uszczelniacze z tego co się orientuje dobrze by się przydało zmienić jeśli rozmontowujemy zawieszenie (rozmiar to 43 x 55 x 9,5/10,5 ??)

Proszę o wasze sugestie co do powyższych podpunktów?
Jedzie Jadzia Dziadzie ;) Braaap Braaap
"Tylne koło ucieka cały czas, przednie tylko raz"
Awatar użytkownika
berserkers
Posty: 965
Rejestracja: 25 mar 2009, 12:22
Lokalizacja: Szczecin/ Bezrzecze

Uszczelniacze obowiazkowo do wymiany przy rozbieraniu - rozmiar 43x55,1x9,5/10
Awatar użytkownika
Flaw
Administrator
Posty: 3618
Rejestracja: 07 wrz 2008, 20:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Bajros ile kosztują te sprężyny?
h e d o n i z m
Awatar użytkownika
Beret
Posty: 279
Rejestracja: 29 lis 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ja bym zalal gesciejszy olej.
przy ostatniej wymianie wlalem 15W i roznicy wlasciwie nie odczulem:/
Super Fakin Motard!
Awatar użytkownika
Bajros
Posty: 3302
Rejestracja: 10 lis 2008, 23:27
Lokalizacja: Warszawa

berserkers, Dzięki za potwierdzenie rozmiaru uszczelniaczy.
Flaw, Sprężyny Wilbersa kosztują coś koło 370zł.
Beret, chyba rzeczywiście zastanowię się nad 20W :)
Jedzie Jadzia Dziadzie ;) Braaap Braaap
"Tylne koło ucieka cały czas, przednie tylko raz"
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

Jeżeli koniecznie rozbierasz , to oczywiście uszczelniacze wymieniasz na bank.
Co do oleju to przy 20W będziesz miał bardzo twarde ( nie mylić z siłą sprężyn) po prostu wolniej będą się wsuwały i rozciągały . Jeżeli ( a wiem że na pewno) latasz w terenie to ręce ci odpadną. Kompromis to max 15W (moim zdaniem).
Rozmiar uszczelniaczy tak jak podał Berserkers - najlepiej ARIETE , NOK lub ew. Athena.
Jeżeli myślisz, że Ci siadły sprężyny to po rozbiórce sprawdź długość- standard to= 593mm a minimum to 581mm dla XTX.
Szkoda że jest zimno tak byśmy pogrzebali razem :lol:
Awatar użytkownika
Beret
Posty: 279
Rejestracja: 29 lis 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

tak jak pisze Wojtek...ja tez polecam atheny...cena ok 70 zl za komplet (niestety bez przeciwpylowych wiec te musisz zostawic stare)

najlepsze bylyby ariete ale ja sobie odpuscielem bo nie moglem ich nigdzie dostac:/
Super Fakin Motard!
Awatar użytkownika
Rodman
Posty: 580
Rejestracja: 17 gru 2008, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Bajros jak będziesz robil ten zawias na częsciach z Larssona to daj mi cynk
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

u Larssona nie opłaca się kupować bezpośrednio- oni mają chyba z 50% upusty dla sklepów więc ja taniej kupuję ich towary gdzie indziej "?????"
Przykład: zębatka do huski u Larssona 75zł , ja tę samą z ich naklejką mam za 42zł z przesyłką :-/
Awatar użytkownika
Flaw
Administrator
Posty: 3618
Rejestracja: 07 wrz 2008, 20:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

No i jeszcze o fotkach nie zapomnij, bo też mam w planach taką przeróbkę ale to chyba dopiero na wiosnę.
h e d o n i z m
Awatar użytkownika
Rodman
Posty: 580
Rejestracja: 17 gru 2008, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Przykład: zębatka do huski u Larssona 75zł , ja tę samą z ich naklejką mam za 42zł z przesyłką :-/


Mozesz mi napisać na PW jak to robisz :D

Ja mam zarejestrowaną działalność w Larssonie i mam tam znaczne rabaty ale niessety az tak tanio jak Ty nie kupuję :)
Awatar użytkownika
Bajros
Posty: 3302
Rejestracja: 10 lis 2008, 23:27
Lokalizacja: Warszawa

Wojtekfir pisze:Co do oleju to przy 20W będziesz miał bardzo twarde ( nie mylić z siłą sprężyn) po prostu wolniej będą się wsuwały i rozciągały . Jeżeli ( a wiem że na pewno) latasz w terenie to ręce ci odpadną. Kompromis to max 15W (moim zdaniem).
Masz rację Wojtek, dziś rozmawiałem z mechanikiem i doradził, że lepiej zmieszać oleje tak by wyszło jakieś 12W, wspomniał też że przy 15W już uszczelniacze mają gorsze życie a jak da się więcej to już na pewno puszczą. Rzeczywiście szkoda, że nie jest już ciepło bo też chętnie bym do Ciebie przyjechał i razem byśmy ogarneli temat... No ale cóż trza zrobić i tyle. Będę to robił w serwisie motocyklowym ale dopiero jak kupię wszystkie potrzebne części.
Jedzie Jadzia Dziadzie ;) Braaap Braaap
"Tylne koło ucieka cały czas, przednie tylko raz"
ODPOWIEDZ