XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Robić w domu kominek

Alternatywa dla ShoutBox'a
Chcesz napisać o czymś co całkowicie nie pasuje do innego działu - Pisz tutaj!
rakacz

Jakie macie nastawienie do kominków? Robić w domu kominek czy nie? Zdecydowaliśmy si ę na pompę ciepła, obecnie się budujemy, Jednak biorąc pod uwagę rossnące ceny ogrzewania zastanawiam si ę czy nie zainwestować w jakieś dodatkowe źródło ciepła
Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 158
Rejestracja: 10 sie 2021, 9:28

Zależy gdzie mieszkasz.
Weź pod uwagę że kominek jest na paliwo stałe i za niedługo zaczną wprowadzać ograniczenia dla tych form ogrzewania, bo np poziom benzopirenu będzie za wysoki

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

zolty
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2021, 12:23

Tak, kominek robi atmosferę. Też mam PC ale uwielbiamy rozpalić sobie kominek wieczorkiem. Szczególnie w okresach listopad-luty. W domu nic nie śmierdzi a sufity białe. Ale mam zasadę, że nigdy nie dokładam. Rozpalam od góry jedn wsad i to się wypala w 3,4 godziny. Straszą ostatnio blackout'ami więc może się okazać, że kominek uratuje wtedy tyłek.
ddd
Posty: 21
Rejestracja: 14 sie 2021, 17:19

Ja bym nie instalował drugi raz, a zaoszczędzone na kominie, kominku i akcesoriach pieniądze włożył w montaż paneli PV lub wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Zwłaszcza jeśli zdążysz z montażem paneli i podpisaniem umowy przed zmianami (do końca marca 2022).

Dlaczego tak? Panele przy pompie będą pomocne w zredukowaniu rachunków. Wentylacja mechaniczna nie dość, że ogranicza koszty grzania/ chłodzenia domu, to zapewnia komfort wymiany powietrza całym rokiem. No i wspomniane już ograniczenia w jego użyciu są tylko kwestią czasu.

Kominek to fajna sprawa, ale jego czyszczenie, konieczność trzymania gdzieś drewna itp. powoduje na ogół, że po 1-2 sezonach większość osób odpala go kilka razy w roku. Wolę rozpalić ognisko na działce i przy okazji coś wrzucić na ruszt 🤪
delirium
Posty: 536
Rejestracja: 23 sty 2015, 20:50
Lokalizacja: Krakow

pewnie że robić, po pierwsze czasami przyjemnie posiedzieć przy nim a po drugie trzeba miec opcjonalne źródło ciepła.
Trudne czasy idą. Osobiście słyszałem że w warunkach Polskich pompa ciepła nie jest zbyt wydajna.
Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 158
Rejestracja: 10 sie 2021, 9:28

PV trzeba przeskalować ponad 20%

taptarapta

Jankarp
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2022, 8:38

Zależy jaki dom. Ja mam 4 letni, 129 m2, budowany z silikatów, 20cm grafitu na ścianach, tyle samo w podłodze, piana pur na piddaszu, 100 % podłogówka i WM. Ogrzewam PC. Nie mam gazu i właśnie przyszła ma fa rozliczeniowa za prąd w domu: 370 zł / mies. Nie mam paneli.
Wybór dla mnie oczywisty- ogrzewanie bezobsługowe, niski koszt , komfort w domu.

Zastanawiałem się jednak nad położeniem paneli fotowoltaicznych dla jeszcze dodastkowego obniżenia kosztów ogrzewania domu. Szczególnie z uwagi na dofinansowania w ostatnim czasie.
https://domowniczy.pl/dofinansowanie-do ... 2022-roku/

Założenia opisane na stronie
ODPOWIEDZ