XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Czy robić komin?

Alternatywa dla ShoutBox'a
Chcesz napisać o czymś co całkowicie nie pasuje do innego działu - Pisz tutaj!
rakacz

W marcu rozpoczynamy z małżonką budowę. Zdecydowaliśmy się na rekuperację, maty grzewcze oraz pv.
Zastanawiam się usilnie nad budową przewodu kominowego tylko i wyłącznie w kontekście ewentualnych problemów z dostawa energii elektrycznej z powodu zbyt dużej zimy lub innych silników aby wtedy dogrzać awaryjnie jedno z pomieszczeń kominkiem.
Awatar użytkownika
Marcin_B
Posty: 498
Rejestracja: 03 lip 2014, 17:47
Lokalizacja: Wielowieś, Śląsk

Powiem tak też zaczynam i nie brałem pod uwagę komina ale wole teraz zapłacić powiedzmy ok 1000 zł i wiem że go mam niż potem jakieś projekty pozwolenia itp.
Komin postawisz i nie musisz użytkować ale wiesz że go masz potem tylko wykuć otwór i już jest niż stawiać od nowa.
krzsiekjab
Posty: 216
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:19
Lokalizacja: Dęblin

Szczerze ja bym robił gaz prąd itp wygoda ale w razie w zostajesz bez jakiejkolwiek opcji ... A gaz drożeje prąd też a dodatkowo mają być wyłączania więc jeżeli nie jest to kosmiczny koszt robił bym
wentar
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2021, 9:12

Zawsze można przewidzieć i zrobić instalacje pod zewnętrzny agregat na olej w razie braku prądu. Natomiast jak ktoś lubi klimat kominka to warto zrobić sobie komin dymowy bez wentylacyjnych. Rekuperacja nie gryzie się w żaden sposób z kominkiem bo przy rekuperacji wkład jest z zamknięta komora spalania natomiast powietrze potrzebne do spalania dostarczane jest z zewnątrz. Jak ktoś nie będzie używał to wydatek zbedny.

Nie wiem czy już wybrałeś firmę, która będzie Ci montowała takie maty, ale jeśli nie, to polecam kontakt z nimi: xxxxxx Oferują korzystne ceny swoich usług oraz działaja na terenie całej Polski, dopytaj się o wycenę. Jest darmowa.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2021, 7:24 przez wentar, łącznie zmieniany 1 raz.
ddd
Posty: 21
Rejestracja: 14 sie 2021, 17:19

Ja bym nie robił. Palenia w kominkach i tak pewnie zabronią szybciej niż później. Oprócz ceny samego komina, trzeba uwzględnić koszt fundamentu (na chudziaku nie postawisz nawet komina systemowego, nie mówiąc o murowanym), obróbek blacharskich na dachu przy kominie, a także samego komina, czapkę, strażaka itp. Kwota na pewno nie zamknie się w 1000 zł, niezależnie od wysokości domu.

W razie braku zasilania można trzymać awaryjnie butlę gazową z nagrzewnicą. Plus jest taki, że można przestawiać w różne miejsca domu.
Jankarp
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2022, 8:38

Zamontuj maty ( cały osprzęt do instalacji, warto jest obecnie kupować w Leroy Merlin, sam kupowałem tam maty grzewcze do swojego domu plus dodatkowo grzejniki elektryczne w łazienkach - z grzejników takich nie polecam rezygnować, bo dają znacznie lepszy komfort w pomieszczeniu ), przy metrażu do max 120 m2 nie będzie to duży koszt, najdroższe są sterowniki, a klimę dodatkowo. Będziesz mieć komfort ciepłej podłogi a dodatkowo klima będzie tanio grzać powietrze. Ja teraz grzeję klimą, która wisi w salonie na ścianie, bez problemu dom 90m2, oprócz tego wszędzie maty grzewcze w posadzce, ale bardzo rzadko je uruchamiam a w łazience grzejnik elektryczny z nadmuchem, koniecznie z nadmuchem, bo szybko i tanio grzeje do zadanej temperatury. Klimatyzacja to najwydajniejsza pompa ciepła, bo grzejesz od razu powietrze, a nie wodę, wodą podłogę a podłoga powietrze.

Czy robić komin? Moim zdaniem nie warto. Po pierwsze ogrzewanie na paliwa stałe, czy to na pellet czy na ekogroszek jest obecnie bardzo drogie. Po drugie w wielu miejscach Polski wprowadzają zakazy palenia.
ODPOWIEDZ