Forowicz czy forumowicz

Alternatywa dla ShoutBox'a
Chcesz napisać o czymś co całkowicie nie pasuje do innego działu - Pisz tutaj!
Awatar użytkownika
Herflick
Posty: 1676
Rejestracja: 19 lip 2009, 20:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Raczek się czepia, że forowicze (nawet podkreśla to mozzilla jako błąd) jest formą niepoprawną. Poniżej tekst gościa z PWN.

Szanowni Państwo,
które formy są poprawne: forumowicz czy forowicz? Czy jestem użytkownikiem for czy forów?
Jest Pan użytkownikiem forów internetowych (a nie for), jest Pan przy tym forumowiczem albo forowiczem.
Formę forumowicz można bez trudu znaleźć na forach. Brzmi podobnie jak klubowicz, plażowicz, wczasowicz, wycieczkowicz – i podobne wywołuje skojarzenia. Forumowicz bywa na forach – tak jak klubowicz w klubach, a plażowicz na plaży. Nie z obowiązku, lecz dla przyjemności.
Jest w użyciu też forma forowicz, dużo rzadsza i nielubiana przez forumowiczów (forowiczów?), popierana zaś przez niektórych moich kolegów językoznawców, odwołujących się do analogii for-um → for-owicz jak lice-um → lice-alista. W obu wypadkach, jak widać, przyrostek -um jest nieobecny w wyrazie pochodnym. Z argumentacją opartą na analogii nie sposób się nie zgodzić, zwłaszcza że przykładów podobnych do licealisty jest mnóstwo, bo dołączają do nich pochodne przymiotniki, np. plen-um → plen-arny. Skoro jednak forowicze uważają się za forumowiczów, to nie widzę powodu, żeby im tego zabraniać.
W słowniku można by przytoczyć obie formy, ze wskazaniem na forumowicza jako wariant wprawdzie częstszy, ale środowiskowy.

— Mirosław Bańko, PWN
Awatar użytkownika
raczek_
Posty: 2111
Rejestracja: 02 lis 2008, 13:16
Lokalizacja: Ostrów Wlkp. Wrocław
Kontakt:

oficjalnie zwracam honor w takim razie :D
Awatar użytkownika
Ozga
Posty: 405
Rejestracja: 14 wrz 2009, 22:35
Lokalizacja: POS | PZ
Kontakt:

To się postarał :-D
Awatar użytkownika
admirau
Posty: 331
Rejestracja: 02 paź 2011, 8:47
Lokalizacja: Pszczyna

Oficjalne stanowisko językoznawców jest takie, że forowicz to jedyna słuszna forma (ze względu na zasady deklinacji: for-um, for-ach (nie forum-ach), for-owicz).
Obcokrajowcy nie będą mieli problemu z taką odmianą, bo jest logiczna.

Była o tym audycja Katarzyny Kłosińskiej w trójce (radiu).

Ale życie pokazuje swoje, tak samo jak np. z rzeczownikiem radio: niby się nie odmieniało, ale wszyscy odmieniali mimo oficjalnych wytycznych i się przyjęło.

Ja tam jestem tradycjonalista i lubię mieć porządek Drodzy Forowicze :) I nie siedzę na forumach ;)
Awatar użytkownika
Herflick
Posty: 1676
Rejestracja: 19 lip 2009, 20:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

O oto oto :). Jako strażnik/moderator musiałem zająć się tą kwestią. Ale niestety nacisk społeczeństwa nie pozwoli mi na ganianie i ganienie za taki błąd :)
Jestem "nieumi" i o tym wiem, o tym wiem, że jestem "nieumiem"
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

Herflicku to byś sobie ostrzeżeń na wstawiał :mrgreen:
Awatar użytkownika
Łasica
Posty: 783
Rejestracja: 19 lis 2009, 11:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

<object width="420" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/d_xSsciVBG0?ve ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/d_xSsciVBG0?version=3&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
:-P
Obrazek ::BIKEPICS:: | XT660X -> BMW F800GS
Awatar użytkownika
wit
Posty: 901
Rejestracja: 17 cze 2009, 18:48
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Ty Herflick poczytaj swoje relacje z wyprawy :-P
a potem daj sobie ostrzeżenie.
Tylko nie edytuj , zostaw ! ;-)
Awatar użytkownika
admirau
Posty: 331
Rejestracja: 02 paź 2011, 8:47
Lokalizacja: Pszczyna

wit, Herfilickowi należy się obrona, bo jasno pisał, że przeprasza bo pisze z kom. no i oczywiście, że byli zaprawieni na wyprawie :mrgreen:

BTW, WITAMY NA NASZYM FORUMIE PO WYPRAWIE! :)
Awatar użytkownika
Herflick
Posty: 1676
Rejestracja: 19 lip 2009, 20:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Wit :) Admiaru mnie ładnie usprawiedliwił a jak wiadomo Admirałów należy się słuchać. Z komórki na szybko bo zrywało połączenia (ojciec Wojciech pisał długo posta i mu zjadło) w stanie różnym chcąc przekazać jak najwięcej informacji pisałem. Jeśli szlachta sobie życzy zaraz poprawię swoje relacje live.
Jestem "nieumi" i o tym wiem, o tym wiem, że jestem "nieumiem"
Awatar użytkownika
wit
Posty: 901
Rejestracja: 17 cze 2009, 18:48
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

ok.przecież wiem.Czuć było wasz klimat.
Zazdroszczę po prostu.
ODPOWIEDZ