Project "Osłona pod silnik"

Alternatywa dla ShoutBox'a
Chcesz napisać o czymś co całkowicie nie pasuje do innego działu - Pisz tutaj!
Awatar użytkownika
Goral
Posty: 489
Rejestracja: 14 sie 2014, 16:10
Lokalizacja: Bielsko/Żywiec

W końcu zabrałem się za osłonę pod silnik do wydechów 2in1. Wstępna forma jest.
Nie wiem tylko jak lepiej zrobić mocowanie z przodu do ramy. Czy zrobić go razem z całą osłoną (wtedy mocowanie będzie aluminiowe i przy mocniejszym uderzeniu w osłonę nie wiem czy by się nie urwało, lub zrobione osobno z blachy nierdzewnej przykręcane z ramy do osłony. Na pewno będzie mocniejsze )
Nie wiem też czy nie zrobić dodatkowego skrzydełka zachodzącego na pompę wody, zawsze to dodatkowa ochrona?
Problemem może być to, że nie mam możliwości pospawać tej osłony na łączeniach przed malowaniem. Więc albo zrobię osłonę i pomaluję proszkowo, ale nie będzie pospawana na łączeniach, albo spawanie i malowanie będzie musiało być robione osobno w innych firmach.
Spawana na pewno będzie ładniej wyglądać i cała konstrukcja będzie sztywniejsza ale to dodatkowe koszty.
Wstępne prace wyglądają tak, wszelkie uwagi i pomysły mile widziane:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
arkadius0
Posty: 771
Rejestracja: 27 kwie 2010, 23:43
Lokalizacja: Białystok

No i elegancko.
Spawaj i mocowanie rób oddzielnie, bo w razie uszkodzenia będziesz mógł to spokojnie zdemontować i naprawić.
Spawana będzie mocniejsza.
- gmole silnika wg SW-Motech / HOLAN - nieaktualne
- gmole owiewek wg. TOURATECHa - nieaktualne
- stelaże pod kufry na zamówienie - nieaktualne
Awatar użytkownika
Rodman
Posty: 580
Rejestracja: 17 gru 2008, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Mocowania zrób takie jak są w nowszej wersji w płycie dedykowanej pod układ 2w1 z OTR. Jak nie wiesz jak one wyglądają to po powrocie do domu wrzucę Ci jakieś foty.
Awatar użytkownika
Flaw
Administrator
Posty: 3618
Rejestracja: 07 wrz 2008, 20:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Rodman, jak masz jeszcze nie zamontowaną płytę to wyślij do Gorala, będzie miał najlepszy wzór ;-)
h e d o n i z m
Awatar użytkownika
Goral
Posty: 489
Rejestracja: 14 sie 2014, 16:10
Lokalizacja: Bielsko/Żywiec

Rodman, wrzuć tu fotkę tego mocowania bo próbowałem poszukać na necie ale nie znalazłem na tyle dokładnych zdjęć.
Flaw, w tym tyg będę miał pierwszą sztukę, więc zobaczę czy to ma w ogóle nogi;P
Awatar użytkownika
Rodman
Posty: 580
Rejestracja: 17 gru 2008, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Flaw pisze:Rodman, jak masz jeszcze nie zamontowaną płytę to wyślij do Gorala, będzie miał najlepszy wzór ;-)

Niestety mam już zamontowaną na skorupie i mógłbym ją zdemontować i dać do ściągnięcia wymiarów ale nie odebrałem jeszcze zawiasu z przeróbki i nie ma na czym postawić skorupki :-)

Obrazek



OTR robi dwie opcje kitu montażowego do tych osłon. Tylne mocowanie jest takie samo, różnią się tylko przodem.

Zacznijmy od tyłu:

Z motocykla trzeba zdemontować element który łączy kolektory pod silnikiem:

Obrazek

Ten element jest przykręcony od dołu do ramy motocykla i jak go zdemontujesz to będziesz miał miejsce w którym będziesz mógł przykręcić swoją osłonę. W OTR między płytą a ramą motocykla są jeszcze tulejki dystansujące ok 10-15mm wysokości.
Weź jeszcze pod uwagę dwie rzeczy:
- Tylne otwory mocujące w płycie zrób w kształcie jaja, żeby mieć możliwość ewentualnej regulacji/przesuwania płyty przód - tył
- Osłona OTR 30-40mm od końca płyta jest zagięta do góry.

Obrazek Obrazek

Przód opiszę jutro bo tam jest więcej pisania i foty muszę ogarnąć a teraz nie mogę już przy kompie siedzieć.
Awatar użytkownika
Goral
Posty: 489
Rejestracja: 14 sie 2014, 16:10
Lokalizacja: Bielsko/Żywiec

Dzięki Rodman, faktycznie to tylne mocowanie można zrobić na fasolka żeby jakaś możliwość regulacji. Jakbyś miał czas to cyknij kilka fotek tych mocowań. ;-)
Awatar użytkownika
Rodman
Posty: 580
Rejestracja: 17 gru 2008, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Jak tam prace nad płytą?
NIe było mnie trochę ostatnio ale dziś przejrzałem foty jakie mam i postaram się na tym materiale co mam opisać jak te mocowania przodu wyglądają.

Opcja I

Tak wygląda płyta i mocowanie

Obrazek

Tak wygląda ta Opcja I zamontowana na moto

Obrazek Obrazek

Mocowanie w Opcji I składa się z długiej śruby, która przechodzi przez dolne mocowanie silnik-rama. Oryginalna śruba jest zastąpiona śrubą dołączoną do zestawu z płytą.

Obrazek

Z jednej i drugiej strony do ramy dochodzą jeszcze na tą śrubę tulejki dystansowe a na zewnątrz śruby jest osadzone "ucho" do którego mocowana jest osłona. W Opcji I "mocowanie/ucho" jest przykręcone do osłony tylko w dwóch miejscach.

Obrazek


Opcja II

Sama płyta jest dokłądnie ta sama, tylko wyposażona jest w takie oto mocowanie:

Obrazek Obrazek


owe blaszki (lewa i prawa) są zagięte pod kątem 90 stopni i jeden bok ( każdej z nich) przylega do ramy motocykla a do drugiego przykręcana jest osłona.
Do ramy mocowane są w tych miejscach:

Obrazek

Nie pamiętam dokładnie ale chyba oryginalne śruby zostają, wykręca się je tylko, wkłada blaszki i skręca wsio do kupy.

Zamontowana osłona na moto wygląda tak:

Obrazek Obrazek

Jak się przyjrzysz to zobaczysz, że mocowanie zarówno od strony ramy jak i od strony osłony jest przykręcone na dwie śrubki (każda ze stron- lewa/prawa rama/osłona)


Przy projekcie weź jeszcze pod uwagę to o czym pisaliśmy w tym temacie:
http://xt660.pl/viewtopic.php?p=77524&highlight=#77524


Na ten czas tylko tak mogę pomóc, nie wiem kiedy będę w domu więc pewnie szybko nie będę mógł zrobić innych zdjęć.
Awatar użytkownika
Bajros
Posty: 3302
Rejestracja: 10 lis 2008, 23:27
Lokalizacja: Warszawa

Rodman, Bardzo rzeczowe podsumowanie.
Goral, Jestem w stanie wysłać Ci osłonę OTR (z mocowaniem w opcji I) ale dopiero po 16 września.
Jedzie Jadzia Dziadzie ;) Braaap Braaap
"Tylne koło ucieka cały czas, przednie tylko raz"
Awatar użytkownika
Goral
Posty: 489
Rejestracja: 14 sie 2014, 16:10
Lokalizacja: Bielsko/Żywiec

Rodman, wielkie dzięki za tak szczegółowe fotki i opis, bardzo mi to pomogło przy planowaniu mocowania:) Jak tylko będę miał jakieś nowe wieści w postępach nad osłoną to dam znać;)
Bajros, dzięki, jak na razie nie potrzebuję ale jak co to się odezwę:)
Awatar użytkownika
Goral
Posty: 489
Rejestracja: 14 sie 2014, 16:10
Lokalizacja: Bielsko/Żywiec

Mam pierwszą przymiarkową sztukę:) Wyszła trochę za długa ale to dopiero przymiarka więc następna będzie lepsza. Tak to mniej więcej wygląda.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kojot49
Posty: 28
Rejestracja: 08 mar 2015, 20:13
Lokalizacja: Belgium/Zambrów

W końcu normalnie zasnę, z czystym sumieniem :)
Płyta OTR + gmole Holana i troszeczkę rzeźby
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Goral
Posty: 489
Rejestracja: 14 sie 2014, 16:10
Lokalizacja: Bielsko/Żywiec

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osłona gotowa, Jeszcze dorobić przednie mocowanie, pospawać i pomalować.
Jak ktoś będzie zainteresowany to będę miał kilka sztuk więcej;)
Awatar użytkownika
pancio
Posty: 2383
Rejestracja: 05 lut 2009, 10:13
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

kojot49 pisze:W końcu normalnie zasnę, z czystym sumieniem :)
Płyta OTR + gmole Holana i troszeczkę rzeźby
Obrazek Obrazek
Ładnie wygląda i pasuje, to nie są gmole Holana!
A więc, z lewej nadjeżdża jakiś skuter. Z prawej też nic nie jedzie :)
Awatar użytkownika
Rodman
Posty: 580
Rejestracja: 17 gru 2008, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Zrób przednie mocowanie na 4 śruby
ODPOWIEDZ