XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Jakie buty?

Trasy, przygotowania, wspomnienia
Awatar użytkownika
Gilu
Posty: 251
Rejestracja: 12 maja 2014, 21:18
Lokalizacja: Rzeszów

Generalnie wybór buta pod kątem tego jaka informację zwrotną od dźwigni zmiany biegów i hamulca można przez niego pozyskać jest moim zdaniem słabe. But ma być przede wszystkim bezpieczny i wygodny, a do tego jak czujemy obie dźwignie można się przyzwyczaić i zaiste nie wymaga to kilku lat, a kilku dni lub tygodni. Łatwo sobie wyobrazić co się dzieje ze zgniataną podeszwą buta przez którą czujemy i nam się ugina, a co się dzieje z taką która jest sztywna i to ugięcie w niej nie występuje. W kryzysowej sytuacji kiedy stopa zostanie zmiażdżona pomiędzy motocyklem, a wielkim kamulcem (co osobiście zdarzyło mi się już kilka razy) im wyższa sztywność tej części obuwia tym mniejsze ryzyko urazu. Amen!
Awatar użytkownika
gatewayfl
Posty: 81
Rejestracja: 05 paź 2015, 21:45
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Gilu pisze: W kryzysowej sytuacji kiedy stopa zostanie zmiażdżona pomiędzy motocyklem, a wielkim kamulcem (co osobiście zdarzyło mi się już kilka razy) im wyższa sztywność tej części obuwia tym mniejsze ryzyko urazu. Amen!
Świete słowa ;-)
Jeżdżąc pare lat na sportach miałem kilka przygód i torowych i drogowych, a buty ratowały mi stopy za każdym razem. Ubierałem wtedy zawsze Sidi Vertigo, wtedy model chyba vernice. Tak czy inaczej sztywne i poprostu nie komfortowe do chodzenia. Ale kiedy sc57 wybiła się w powietrze i koziołkowała, a na końcu spadła mi bokiem (deklem) na lewą nogę-stope.. oprócz chwilowego odrętwienia kończyny nic się nie stało.. fakt wtedy kosztowały ok. 1800pln ale warte każdej złotówki. Bo ch.j mi z motocykli jak bym nie miał dziś stopy.

Więc moim zdaniem, warto mieć dwie pary w teren do zabawy dobre sztywne i do turystyki coś komfortowego.

Ja zainwestowałem ostatnio w buty modeki MUDDY TRACK, ponieważ początkiem lipca lecę granicą wschodnią na hel itd. z plecakiem więc ostrożnie i typowo turystycznie pomyslałem że mogą być ok na upały:
[URL=http://modeka.pl/produkty-lista/muddy-track/]buty modeka[/URL
Obrazek
W teren mam stare ale jeszcze dobre Alpiny Vector (dla mnie teren to nie crossowe rycie ;-)
Obrazek
wskk11
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2015, 12:49
Lokalizacja: LTM

gatewayfl, i jak się sprawują modeki muddy track? Nie jest w nich za gorąco podczas jazdy w upalne dni? Jak są wykonane, przeżyją pływanie w błocie? Wystarczająco chronią kostkę i okolice? Przymierzam się już do nich od dawna, ale nie mogę się ostatecznie zdecydować.

Dzięki za informacje
Awatar użytkownika
gatewayfl
Posty: 81
Rejestracja: 05 paź 2015, 21:45
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

wskk11 pisze:gatewayfl, i jak się sprawują modeki muddy track? Nie jest w nich za gorąco podczas jazdy w upalne dni? Jak są wykonane, przeżyją pływanie w błocie? Wystarczająco chronią kostkę i okolice? Przymierzam się już do nich od dawna, ale nie mogę się ostatecznie zdecydować.

Dzięki za informacje
Więc tak kilka dni temu wróciłem z wycieczki wzdłuż Naszej granicy wschodniej, później Hel i powrót do małopolski. Nabiłem 3000km w 7 dni, poza tym użytkuje je też na co dzień do jazdy.
W trakcie wycieczki trafiły się momenty kilu minutowe i kilku godzinne jazdy w deszczu i niestety pomimo mojej dodatkowej impregnacji buty Modeki nie dały rady. Dość szybko przemokły, czułem nawet wilgoć kiedy nei padało ale asfalt był mokry i woda spod opon "rosiła" lekko buty. Więc tu dupa i duży minus, w błocie ich nie sprawdzałem ale wróże im porażkę jeśli w nim wylądują. Być może jakaś inna dobra impregnacja by to zmieniła ale wątpię, za szybko wsysają wodę.

Natomiast do jazdy w dobrej pogodzie, tzn. bez deszczu są ok. W upalne dni się sprawdziły, w chłodnijsze też dają poczucie komfortu. Ważna rzecz, że można w nich chodzić jak normanym obuwiu i np. coś zwiedzać, więc są komfortowe i noga się w nich szczególnie jakoś nie poci.

Co do ochrony kostki itd. można je dopasować dość dokładnie do stopy-nogi, wtedy dobrze przylegają ale nie uważam by dawały wysoki poziom bezpieczeństwa, dlatego moim zdaniem są dobre tylko do spokojnej turystyki lub dojazdy do pracy czyli ogólnie jak ktoś stawia bardziej na komfort i nie szaleje na moto.
wskk11
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2015, 12:49
Lokalizacja: LTM

Super, dzięki za opinie.

Ogólnie to szukam butów z niższą cholewą, które wytrzymają niewyczynową jazdę w terenie oraz będą w miarę komfortowe do codziennej spokojnej jazdy.
Podobają mi się też Forma adventure w wersji low, jednak cena jest już nieco wyższa (ok 700zł)


Obrazek
Awatar użytkownika
gatewayfl
Posty: 81
Rejestracja: 05 paź 2015, 21:45
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Za swoje dałem nie co ponad 200pln i dlatego je nabyłem. Osobiście uważam, że nie są warte ceny ponad 500pln. Znajdź sklep z tymi butami w Twoim pobliżu i sobie je pomacaj, prawda jest taka że to zwykłe buty z nakładką na dźwignie hamulca i zapięciami jak w obuwiu moto nic więcej. Nie mają wzmocnień w okolicy kostku itd. Dla mnie największy minus że przemakają za szybko.
Awatar użytkownika
Zielony
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2011, 23:22
Lokalizacja: Wawa - E

Hej też odradzam Forme Adventure wysokie. Miałem je kupić ale pomacałem w sklepie i są miekkie jak kozaczki mojej kobity, zero ochrony! Np. ta "kulka" na kostkę to ściema palcem ją wgnieciesz, na palcach i pięcie miękko. Bezpieczeństwo postawiłem wyżej niż wygode i kupiłem Alpinestar Tech3 i te bym polecił bo są i pancerne i super wygodne i po schodach się da wejść ;)
tosiek
Posty: 351
Rejestracja: 11 kwie 2016, 16:29
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Ale w tych Alpinestar Tech3 też nie widzę żadnych protektorów (poza panelem na goleniu) ani w opisie za bardzo też nic nie ma (wkładka w podeszwie)
Łukasz zawny Tośkiem
https://gruuf.com/
Awatar użytkownika
Zielony
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2011, 23:22
Lokalizacja: Wawa - E

Miałem jedne i drugie na nogach i macłem je w sklepie. Różnica kolosalna w ochronie nogi na korzyść tech3. Byłem zdecydowany na formy adventure dopóki ich nie obejrzałem w sklepie. Zadałem sobie pytanie w których wolałbym mieć glebę?
wskk11
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2015, 12:49
Lokalizacja: LTM

Dziękuję wszystkim za opinie. Ostatecznie zdecydowałem się na zakup używanych Sidi Crossfire 2 - buty są naprawdę robione bez kompromisów.
dyzio
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2016, 11:31
Lokalizacja: 3miasto

Czy jeździ ktoś z Was w butach TCX TRACK EVO WP ? Cena całkiem przyjemna, opinie w necie całkiem niezłe, więc wygląda to na spoko ofertę :)
Awatar użytkownika
mik1046
Posty: 655
Rejestracja: 11 paź 2011, 0:10
Lokalizacja: Mazańcowice
Kontakt:

dyzio,

TCX TRACK EVO

Ja już 2 lata.
Buty super jeżdzę w terenie i na sporcie.
Jedyny minus że niestety przeciekają , miałem już wymianę na nowe z tego tytułu ale niestety poprawy brak. ale po roku nowe buty dostałem.
Jak dla mnie są godne polecenia.
XTR/BMW w 3 odmianach / Mt09 Tracer / Ktm 1090 co następne nie wiem może T7
tosiek
Posty: 351
Rejestracja: 11 kwie 2016, 16:29
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Wszystkie buty Enduro przeciekają :) Ja pisałem do Forma i dostałem ładną odpowiedź, że nie ma butów TX (a przynajmniej oni nie znają takiej marki) które nie przeciekają, jak ktoś chce mieć sucho to polecają klasę Adventure ale to są buty bardziej elastyczne, słabiej chronią przed uderzeniami, etc.

Rozwiązanie jest proste, trzeba mieć dwie pary butów :D
Łukasz zawny Tośkiem
https://gruuf.com/
Awatar użytkownika
mik1046
Posty: 655
Rejestracja: 11 paź 2011, 0:10
Lokalizacja: Mazańcowice
Kontakt:

tosiek,

Do TCX jest doszyta piękna metka taka dość widoczna informująca o nieprzemakalności .

Dzięki temu jak będzie się kończyć gwarancja wymienię sobie znowu na nowe bo skoro ktoś mówi o nieprzemakalności to niech ją zapewni :-P

Bez tej informacji też bym kupił te buty i nie było by takiego małego niesmaku jak jest teraz że niby coś jest a jednak tego nie ma. A tak to bym tego nie wymagał.
XTR/BMW w 3 odmianach / Mt09 Tracer / Ktm 1090 co następne nie wiem może T7
dyzio
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2016, 11:31
Lokalizacja: 3miasto

Dzieki za odpowiedzi, a możesz powiedzieć mniej więcej jak szybko przemakają? Akurat przyznam, że to dość ważny parametr dla mnie w przypadku dłuższych wypadów. Podobno TCX infinity gore-tex dość dobrze dają radę, ale niestety są już droższe.
ODPOWIEDZ