Kuchenka gazowa czy benzynowa?

Trasy, przygotowania, wspomnienia
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

Witam zakładam ten temat z uwagi na problemy jakie miałem z wyborem jak i z zakupem dobrej kuchenki.

Mam kuchenkę paliwową tu pewnie wszystkich zaskoczę "DĘBA" z dokładnie 07.03.1957roku jutro dokładnie 55lat :!:
Nawet mała, dobrze pali no i masz stale przy sobie paliwo-ma tylko dwie wady- rozpalanie i zapach paliwa w kufrze ( no niby mógłbym mocować zamiast butelki na zewnątrz).

Gazowa na normalnej stalowej butli, ale to już ciężkie i duże jak cholera, więc nie polecam :-/

Niedawno kupiłem taką: Palnik Gazowy Kuchenka Turystyczna Gazowa PIEZO- niestety wcale nie jest mała i lekka z kartuszem 800g.
Najgorsze, że okazała się nieszczelna-akurat przez kolejne cztery dni nie mieliśmy do południa prądu, więc nabiłem kartusz i testowałem gotowanie wody na kawę.
Gotowała nawet dobrze tyle, że tylko dwa razy, bo na trzeci dzień już nie miała gazu - ulatniał się na połączeniu kartusza z palnikiem i to nawet jak był prawie pusty leciało jak z kranu. Zareklamowałem i gość kazał odesłać.
W poniedziałek był u mnie TomekSHL – „wspominaliśmy” sobie nasze wyprawy na Ukrainę.
On też miał taką na przebijane kartusze i tak samo były niezbyt szczelne po 2 tygodniach nawet jak tylko raz użył kartusz już był pusty.

Tomek polecał na paliwo takie ZSRR- tyle, że ja taką podobną mam.

Te na paliwo- ale nowoczesne z butelką nie wchodzą w grę ze względu na ciężar, wielkość no i cenę.

Wybór padł na palniki gazowe, ale wkręcane na kartusze.
Optimus Crux Lait -fajny, malutki, lekki tyle, że bez zapalarki. 159zł
Go System Trek Mate z zapalarką- cięższy i większy 109zł
i w końcu ostateczny wybór: Go System - Venture ciut lżejszy, mniejszy i z zapalarką.129zł
Litr wody w 3min zużycie 156g/h waga 184g
Do tego kartusze 100, 125,220,450g- ja wybrałem 220g
Sklep "8a"

Mam nadzieję, ze opisane tutaj doświadczenia pomogą innym w wyborze właściwej kuchenki. ;-)
buŁa
Posty: 425
Rejestracja: 22 lut 2010, 14:59
Lokalizacja: Libiąż
Kontakt:

Wojtek pisze: 07.03.1957roku jutro dokładnie 55lat
dzisiaj :!: jest okazja by flaszkę zrobić Wojtek, :mrgreen:
LEWA W GÓRĘ!
Obrazek
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

W poniedziałek z TomkiemSHL zrobiliśmy to akonto :mrgreen:
No i jeden dzień mi zniknął :-P
Awatar użytkownika
wit
Posty: 901
Rejestracja: 17 cze 2009, 18:48
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Wojtek - człowiek orkiestra
sam założył temat z pytaniem i sam sobie odpowiedział ! nieźle.
a może byś pozwolił się najpierw młodzieży wykazać ;-)
ale rozumiem już cię nosi - mnie też.
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

Akurat z tym zaopatrzeniem buszuję na forach turystycznych- wspinaczkowych itp. ;-)

Mogę też dodać z autopsji, że jedna kuchenka najlepiej na 2 osoby i 2 kartusze 200g na dwa tygodnie. Myślę tu o gotowaniu kawy, wody na zupki itp, bez gotowania jakiś super obiadów :-/
Awatar użytkownika
Matviej
Posty: 212
Rejestracja: 26 lut 2009, 20:41
Lokalizacja: Łódź

Cześć !

Ja korzystam i korzystam z palnika PRIMUS Mimer nakręcanego na butlę z gazem, którego używam w zasadzie od początku studiów aż do dnia dzisiejszego. Palnik był raczej intensywnie tyrany, bo każde wakacje spędzałem z moim bratem i kolegą z roku na jakimś zadupiu w górach i to przynajmniej 2 tygodnie.
Do tej pory nie mam z nim kłopotów i nigdy nie było nieszczelności. Palnik fajnie się rozkłada na 2 części. Jest dość szybki, a co ważniejsze szybko stygnie.
Korzystalismy zawsze z tej małej butli (obiady, śniadania), która na 3 osoby starczyła na 1,5 tygodnia.
Jedyne czego mi brakowało to przy rozpalaniu na plaży przy dużym wietrze to jakaś osłona.

To ustrojstwo wygląda tak:
Obrazek

Parametry:
Waga 227g
Moc 2800W
Czas zagotowania 1 litra wody 3 min.
Pasujące kartusze Primus 100 g; Primus 225 g; Primus 450 g
Wymiary (średnica x wys.) 125 x 125 x 55 mm

P.S. Ceny katruszy z gazem (różnych producentów) zaczynają się od około 20 zł. - czyli w zasadzie jeden pies.
Awatar użytkownika
Flaw
Administrator
Posty: 3618
Rejestracja: 07 wrz 2008, 20:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Wiem, dyskusja toczy się o kuchenkach...
Ale czy do zagotowania wody nie wystarczy taki wynalazek?

http://moto.allegro.pl/grzalka-samochod ... 14968.html
h e d o n i z m
Awatar użytkownika
pancio
Posty: 2383
Rejestracja: 05 lut 2009, 10:13
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Ja uzywam gazowej na kartusze ktore sa wrzedzie dostepne. Kupilem na allegro ze 3 lata temu i jeszcze mnie nie zawiodla a kosztowala chyba z 50PLN z dwoma kartuszami.
A więc, z lewej nadjeżdża jakiś skuter. Z prawej też nic nie jedzie :)
hobelik
Posty: 478
Rejestracja: 27 kwie 2010, 10:03
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Flaw pisze:Wiem, dyskusja toczy się o kuchenkach...
Ale czy do zagotowania wody nie wystarczy taki wynalazek?

http://moto.allegro.pl/grzalka-samochod ... 14968.html
Idąc tym tropem ... czy do zagotowania wody nie wystarczy TO ??
Najtańszy i niezawodny sposób :D
Problem rozwiązany :D Listy dziękczynne na priv :D
DR 750 ---> XT660R ---> XT660R ---> APRILIA SHIVER 750 ---> WR450
Informatyk Śląsk
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

Flaw mówiąc szczerze pierwszy raz się spotkałem z grzałką na 12V.
Pytanie ile ma Wat i czy moto to uciągnie. :?:

Hobelik faktycznie najprostsze i najpewniejsze rozwiązanie. ;-)

Pancio te z nabijanymi kartuszami mają jeszcze jedna wadę- wielkość- do kartusza dochodzi obudowa jednocześnie go trzymająca.

Matviej Primus to faktyczne górna półka chwalona na forach turystycznych.

Ja wybrałem Go System też ze względu, na jakość (po wpadce z tą z allegro) a model Venture, bo chciałem jednak zapalarkę- choć są ponoć z piezo problemy- na cztero tysiącznikach ;-)
Awatar użytkownika
Matviej
Posty: 212
Rejestracja: 26 lut 2009, 20:41
Lokalizacja: Łódź

Jak kupowałem swój palnik to nawet mi się nie śniło, że w końcu kupię motocykl z prawdziwego zdarzenia :lol: , ale podobnie jak większość z nas kierowałem się niezawodnością i jak najniższą wagą.


P.S. To survivalowe krzesiwo jest dobre tylko jest kłopot jak materiał na ognisko jest mokry, no chyba, że podleje się benzyną z baku.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2012, 20:36 przez Matviej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kosmal1098
Posty: 155
Rejestracja: 03 wrz 2010, 20:40
Lokalizacja: WSCHOWA

Ja posiadam rosyjską kostkę i nie narzekam na zapach paliwa (mam zawsze flaszke ekstrakcyjnej-nie dymi ) :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=WaG5xzt0Pn0. Kartusze trzeba mieć zwykle na zapas a tu jak ekstra się skończy to można się dobrać do zbiornika :-P
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

Kosmal to ta ZSSR na pompkę :?:
Ile czasu gotujesz 1l wody, jak i jak szybko się to rozpala :?:
Awatar użytkownika
wit
Posty: 901
Rejestracja: 17 cze 2009, 18:48
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

miałem kiedyś taki wynalazek ,pompujesz tylko do rozruchu a potem chodzi prawie jak silnik pulsacyjny i hałasuje tak samo. grzeje super ale jest kapryśna.
dobry patent i kawał historii .
ODPOWIEDZ