Polska czy Chorwacja? A może ktoś chce dołączyć?

Trasy, przygotowania, wspomnienia
Awatar użytkownika
wojas3
Posty: 80
Rejestracja: 14 gru 2014, 16:57
Lokalizacja: Gubin

Planuję w końcu wybrać się XT X w jakąś dalszą podróż, myślę i myślę i nie mogę się zdecydować. Mieszkam na granicy z Niemcami więc wszędzie mam daleko jeśli chodzi o Polskę... . Zastanawiam się nad 2 trasami - miasta podaję orientacyjnie gdyż nie mam póki co dokładnie określonej trasy. Trasę planuje jak najszybciej póki nie mam stałej pracy tj. za tydzień lub 2. Jeśli znalazły by się jeszcze 1 lub 2 chętne osoby ( ja jade z dziewczyną ) to wybrałbym raczej trasę nr. 1 . Jak nie to raczej nr.2.
1. Gubin - Zgorzelec - Praga - Brno - Wiedeń - prawdopodobnie jez. Balaton ( nocleg) - Zagrzeb - Chorwacja ( pobyt ok. 4 dni )
Wychodzi ok 1500km.
2. Gubin - Zgorzelec - Karpacz - Duszniki Zdrój ( nocleg ) - Kraków - Ostrowiec Św. ( nocleg ) - Ustrzyki Dolne / ew. jeszcze na mazury.
Wychodzi tak samo, ok 1500km chyba że dojdą mazury to jeszcze z 500km.

Za polską jestem z tego powodu że bezpieczniej - zawsze się z kimś dogadam, załatwione mam parę noclegów za free - w razie awarii łatwiej coś ogarnąć

Za to chorwacja wydaję się piękna, no i nigdy tam nie byłem, za to gorzej z dogadaniem się i w razie awarii motocykla z pomocą... . Nocleg prawdopodobnie troche namiot, troche jakiś motel-dom gościnny.

Póki co, moja najdalsza trasa motocyklem na raz to ok. 380km. Chodź ogólnie motocyklami jeździłem każdego typu, od crossów, przez prawie 200 konne ścigacze po prawie 400kg harleye... i zrobiłem nimi kilkadziesiąt tyś km. Ciekaw jestem czy moje ciało wytrzyma tyle km, w tak krotkim czasie. Oraz czy pomieszczę wszystko na moto - zwykły XT 660 X chodź na trasę zamontuje chociaż tylny kufer od skutera.

Mógłby ktoś doświadczony coś doradzić? :P I w razie wyjazdu do Chorwacji, co mi będzie potrzebne, nie chodzi mi o rzeczy typu narzędzia, żarówki itp tylko raczej papierkowe sprawy. sam dowód osobisty i paszport mi wystarczą? i zwykły dowód rejestracyjny i OC? Czy coś jeszcze przydało by się wyrobić ?
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 32
Rejestracja: 29 sty 2009, 16:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

wojas3 pisze:Mógłby ktoś doświadczony coś doradzić? :P I w razie wyjazdu do Chorwacji, co mi będzie potrzebne, nie chodzi mi o rzeczy typu narzędzia, żarówki itp tylko raczej papierkowe sprawy. sam dowód osobisty i paszport mi wystarczą? i zwykły dowód rejestracyjny i OC? Czy coś jeszcze przydało by się wyrobić ?
Te dokumenty wystarczą. Ewentualnie wyrób zieloną kartę, gdybyś chciał zrobić wypad do Czarnogóry albo Bośni.
Awatar użytkownika
Flaw
Administrator
Posty: 3618
Rejestracja: 07 wrz 2008, 20:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

wojas3 pisze:Mógłby ktoś doświadczony coś doradzić? :P I w razie wyjazdu do Chorwacji, co mi będzie potrzebne, nie chodzi mi o rzeczy typu narzędzia, żarówki itp tylko raczej papierkowe sprawy. sam dowód osobisty i paszport mi wystarczą? i zwykły dowód rejestracyjny i OC? Czy coś jeszcze przydało by się wyrobić ?
Chorwacja jest w Unii i możesz tam jechać na dowód, nic więcej nie jest Ci potrzebne.
Język jest bardzo podobny do polskiego i na pewno się dogadasz. Oczywiście prościej będzie po angielsku albo niemiecku.
Jeśli chodzi o dokumenty motocykla to wystarczy dowód rejestracyjny i OC. (no chyba, że jeszcze ktoś lub coś jest wpisane w dowodzie)
h e d o n i z m
Awatar użytkownika
uziel2
Posty: 540
Rejestracja: 22 lut 2010, 13:01
Lokalizacja: Iwonicz
Kontakt:

Polecam Chorwację. Już za tydzień będę tam odpoczywał po zakończeniu stanu surowego na budowie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...nie umiem jeździć... ale lubię !!!
Awatar użytkownika
wojas3
Posty: 80
Rejestracja: 14 gru 2014, 16:57
Lokalizacja: Gubin

A walutę jaką brać? niby można w euro płacić ale na stacjach ceny podane w kunach... . Pewnie jeszcze o par u rzeczach zapomniałem.
Awatar użytkownika
Flaw
Administrator
Posty: 3618
Rejestracja: 07 wrz 2008, 20:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Bierz twardą walutę a na stacjach płac kartą.
h e d o n i z m
Awatar użytkownika
wojas3
Posty: 80
Rejestracja: 14 gru 2014, 16:57
Lokalizacja: Gubin

No właśnie jak to jest, opłaca się płacić kartą gdy na karcie mam PLN a muszę mieć inną walutę? Tzn. czy jest to opłacalne, czy policzą dajmy ze 3zł to 1 euro. Chodź w sumie coś słyszałem że pobiera według aktualnego kursu, chodź to troche za piękne by było możliwe :D
Awatar użytkownika
arkadius0
Posty: 771
Rejestracja: 27 kwie 2010, 23:43
Lokalizacja: Białystok

Rozliczane jest po kursie międzybankowym z dnia poprzedniego, lub tego samego.
Nie opłacać się może np w krajach afrykańskich, bo przeliczane jest najpierw na € potem na USD i na końcu na walutę lokalną.
W europie można śmiało płać kartą gdzie się da.
- gmole silnika wg SW-Motech / HOLAN - nieaktualne
- gmole owiewek wg. TOURATECHa - nieaktualne
- stelaże pod kufry na zamówienie - nieaktualne
Awatar użytkownika
SayTen
Posty: 347
Rejestracja: 02 mar 2011, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

Zapytaj w banku, bo wszystkie transakcje w walutach są na ogół najpierw przeliczane na EURO i płacisz podwójny spread.
Potem sprawdź, czy Twój bank nie dolicza czegoś do wypłat w zagranicznych bankomatach.
Ja dawno tego nie ćwiczyłem, ale dwa lata temu w Austrii EURO wyszło mi po 4,80 zamiast po 4,35.

W Chorwacji co piąty sklep to kantor, a u nas wypłata EURO w bankomatach EURONET jest liczona po dobrym kursie. My jadąc na Bałkany przygotowaliśmy sobie zapas właśnie w ten sposób, jak weźmiesz za dużo, to w końcu i tak wydasz na jakimś innym wyjeździe. Kun za dużo nie wymieniaj na raz, bo i tak zaraz będzie kolejny kantor. Jest jeszcze kilka miejsc, gdzie nie mają terminali do płatności.

Podsumowując: gotówka jest moim zdaniem sporo tańsza.
Awatar użytkownika
wojas3
Posty: 80
Rejestracja: 14 gru 2014, 16:57
Lokalizacja: Gubin

Dzięki wszystkim za porady :) teraz już więcej wiem i bardziej jestem za Chorwacja.
Jakby komuś się coś przypominało lub miał jakąś radę to będę wdzięczny.
lucaszz
Posty: 31
Rejestracja: 30 gru 2011, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

byłbym chętny wstępnie na Chorwację w terminie 27.07 - 02.08. W planie było by troche odpocząć ale też chciałbym przejechać całe wybrzeże.

Ktoś by reflektował ?
Awatar użytkownika
wojas3
Posty: 80
Rejestracja: 14 gru 2014, 16:57
Lokalizacja: Gubin

Po kupnie kufra i wyspawaniu stelaży, czas na pakowanie się i o ile jutro zdążę przed deszczem (o ile jest taka szansa bo zapowiadają cały weekend deszczowy) wyruszam w trase. Pierwszy punkt to Duszniki zdrój, tam nocleg i następnego dnia wyjazd przez Brno, Bratysławe i Budapeszt nad jezioro Balaton. Tam 1-2 noclegi i dalej na Chorwacje. Mam nadzieje że wszystko pójdzie ok, motor nie zawiedzie, pogoda będzie ok i nic złego po drodzę się nie stanie. Jakby ktoś był w tamtych okolicach lub się gdzieś wybierał, można sie po drodze spotkac :)
Awatar użytkownika
Bajros
Posty: 3302
Rejestracja: 10 lis 2008, 23:27
Lokalizacja: Warszawa

wojas3,
Z tego co się zorientowałem po wpisach, pierwszą dłuższą i zagraniczną wycieczkę na moto masz już za sobą. Pomyśl, może pokusiłbyś się o opisanie wrażeń i zamieszczeniu kilku zdjęć na forum :)
Jedzie Jadzia Dziadzie ;) Braaap Braaap
"Tylne koło ucieka cały czas, przednie tylko raz"
Awatar użytkownika
wojas3
Posty: 80
Rejestracja: 14 gru 2014, 16:57
Lokalizacja: Gubin

Tak tak, pare dni temu wróciłem, co prawda zdjęć zbyt wiele nie mam, ale jak tylko będę miał więcej czasu to wrzucę relacje i pare fotek.
Póki co mogę podać punkty - lokalizacje mojej wycieczki:
Gubin (start) - Kotlina Kłodzka (nocleg u Kuzyna) - Czechy (bez postojów) - Słowacja przez Bratysławę (bez postojów) - Węgry (nocleg nad Balatonem) - Słowenia (bez postojów) - Chorwacja (5 noclegów na wyspie Krk) - Słowenia (bez postojów) - Włochy(Grado) - Austria (bez postojów) - Czechy (krótke zwiedzanie Pragi, potem basen w Libercu) - Gubin(koniec)
Awatar użytkownika
yomek
Posty: 52
Rejestracja: 12 kwie 2015, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Wybrałbym Chorwację, ze wzglęgu na pogodę. Sam dużo podróżuję i pogoda ma dla mnie niemal kluczowe znaczenia. Ma być ciepło i słonecznie :-) Pamiętaj jednak, że Chorwacja nie jest wbrew pozorom taka tania. Byłem w tym kraju 5-6 razy i różnic pomiędzy cenami w PL, jest dość znacząca - nawet w marketach. Jedzenie w knajpach droższe minimum x2.

Z drugiej strony 4 dni na Chorwację to trochę mało, nie zdążysz dobrze łyknąć tego "klimatu", a już będziesz wracał

Nigdzie tak tanio jak w PL nie ma, to inna sprawa :)
Pozdrawiam: :)
ODPOWIEDZ