XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Poradnik jazdy w grupie

Trasy, przygotowania, wspomnienia
zz44
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2019, 21:15
Lokalizacja: Gdynia

Koledzy, każdy chociaż raz jechał w ekipie, czy to na kawę w niedzielę, czy na przeprawę przez Podlasie czy do Kirgistanu.

Piszcie tu swoje opinie, przemyślenia, porady i zasady, jakimi się kierujecie (albo jakimi powinno się kierować) zarówno w jeździe szosowej jak i terenowej i w różnych sytuacjach.

Może uda się to wspólnie spiąć w jeden poradnik, aby przed wyjazdem w grupie każdy sobie przeczytał i zapamiętał, jak się zachować w danej sytuacji.

Każda porada jest cenna!
Awatar użytkownika
maras-mws
Posty: 27
Rejestracja: 12 sty 2019, 10:09
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Jadąc na zakładkę podczas zwalniania nigdy nie zajeżdżać z boku motocykla jadącego przed tobą z prawej lub lewej strony (nawet na 5 cm) chyba że się zatrzymał i koła mu się nie kręcą.
Jest to mega niebezpieczne podczas jazdy!
Wystarczy że podjedziesz na pół koła i jadący przed tobą przy próbie ominięcia przeszkody (dziury, kota, kamienia) kładzie siebie i ciebie, a przy okazji resztę grupy za tobą!
W przypadku próby ominięcia samochodu przed nim który skręca w lewo, jak cię za blisko zobaczy w lusterku to zamiast go ominąć w najlepszym przypadku zatrzyma się i zablokuje przejazd reszty grupy.
Takie moje spostrzeżenia, a bardzo często prowadzę grupę.
Jak ktoś się tego nie rozumnie i się nie stosuje to od razu wypad z grupy.
Przypominam to też grupie przed wyjazdem.
--
Marek [maras-mws]
KTM EXC-R 450
Triumph Tiger 800 XCx
była XT660R
Awatar użytkownika
arrasq
Posty: 770
Rejestracja: 06 lut 2009, 15:04
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Dochodzą jeszcze czytelne gesty lewą ręką tzw podobno język motocyklistów.
Przydaje się np wyprostowanie lewej ręki w lewo w dol, zamykanie i otwieranie dłoni co wskazuje "wyłącz kierunkowskaz". Drugie co mi się przydaje to wskazywanie dłonią na górę kasku - policja.
Awatar użytkownika
Herflick
Posty: 1676
Rejestracja: 19 lip 2009, 20:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Przede wszystkim w terenie, ale na asfalcie też... trzymać dystans.
Jestem "nieumi" i o tym wiem, o tym wiem, że jestem "nieumiem"
marider
Posty: 339
Rejestracja: 22 paź 2012, 13:40
Lokalizacja: Bialystok

Najmocniejszy sprzęt jedzie na końcu, jeśli się coś komuś z grupy wydarzy, to łatwo dogoni przód i zastopuje lub zawróci resztę.
Awatar użytkownika
maras-mws
Posty: 27
Rejestracja: 12 sty 2019, 10:09
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

marider pisze:Najmocniejszy sprzęt jedzie na końcu, jeśli się coś komuś z grupy wydarzy, to łatwo dogoni przód i zastopuje lub zawróci resztę.
To, że sprzęt najmocniejszy będzie jechał na końcu nie oznacza, że kierownik ogarnie temat.
Musi być jeszcze wprawny jeździec :)
--
Marek [maras-mws]
KTM EXC-R 450
Triumph Tiger 800 XCx
była XT660R
ODPOWIEDZ