XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Moment dokręcania sztycy dolnej półki

jesteś ciekaw co na ten temat uważają pozostali użytkownicy? Pisz tutaj
bandzior
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:13
Lokalizacja: Łódź

Uff, dawno mnie nie było :). Pytanie o moment dokręcenia tych dwóch nakrętek trzymających sztycę plus dolną półkę. Dobrze rozumiem instrukcję, że należy najpierw dokręcić na 43Nm żeby ułożyć łozyska i smar itepe, potem odkręcić do luźnego i dokręcić na 7Nm? A potem ta gumka i górna nakrętka palcami, a potem wszystko się trzyma na tej górnej nakrętce dobitej do 130 Nm.
Alternatywnie najpierw dokręcam na 43, a potem jeszcze na 7 - bez luzowania. Tyle że wtedy to 7 nic nie daje, klucz od razu cyka i nic się nie rusza także zakładam że pierwsza wersja jest właściwa. Ale proszę o potwierdzenie :)
Awatar użytkownika
KrisWrp
Posty: 600
Rejestracja: 01 lis 2017, 11:38
Lokalizacja: Będzin

Wydaje mi się że pierwsza nakrętka 43 gumka i druga 7. Ja zrobiłem na oko bo nie mam takiego klucza do główki. Pierwsza przykręciłem tak jak uznałem za dobrze dla siebie czyli dokręcając obracałem półką w lewi i prawo do momentu pośrodku czyli nie za luźno i nie za sztywno obracające się półka. Druga nakrętek dokręciłem palcami bo tak ja odkręciłem więc wychodzi na to że to te 7Nm. Na to górna półka i dokręceniu na 130Nm.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

bandzior
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:13
Lokalizacja: Łódź

KrisWrp pisze: 26 sty 2021, 5:39 Wydaje mi się że pierwsza nakrętka 43 gumka i druga 7.
Hm, tu bym się nie zgodził, z obrazka wynika że trzeba:
a. usunąć górną nakrętkę i gumkę
b. odkręcić i dokręcić "lower ring nut" do 43Nm
c. znowu odkręcić "lower ring nut" i dokręcić ją do 7Nm - i tu nie jestem pewien czy na pewno odkręcić. Chodzi mi o to że jak robiłem dyfer to ustalało się tzw. "bearing pre-load" i to tyle, a tu niby ustalamy a potem odkręcamy i dokręcamy słabiej przy czym górne łożysko jest tam przecież luźno nałożone więc z powrotem może się ruszyć. Chyba że tu chodzi o dolne?
e,f. potem dać rubber washer i dokręcić "upper ring nut" ręką. Może ktoś jeszcze się wypowie i nas rozsądzi :)
Obrazek
Awatar użytkownika
grego
Posty: 367
Rejestracja: 30 kwie 2019, 12:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Nie robiłem tego, ale czytając instrukcję ze zrozumieniem, stwierdzam, że bandzior na rację. Czyli trzeba dokręcić, poluzować całkiem i znowu dokręcić już słabiej.
Standard disclaimer: I may be totally wrong ;)
ODPOWIEDZ