Obniżanie XT660ZA Tenere, czyli tej nowej wersji z ABS

jesteś ciekaw co na ten temat uważają pozostali użytkownicy? Pisz tutaj
ash71
Posty: 9
Rejestracja: 26 lip 2012, 15:39
Lokalizacja: Jelenia Góra

Witajcie :)

Od wczoraj mam moją Tenerkę XT660ZA czyli tą nowszą w wersji z ABS.
Pojeździłem już trochę, a że mój wzrost nie jest wygórowany :) to odczuwam potrzebę jej obniżenia. Wiem, że wersja ZA jest trochę inna niż wersja Z
Różnice dotyczą wysokości siedzenia (XT660Z 896 mm XT660ZA 865 mm), rozstawu osi (5mm), prześwitu (55mm), skoku amortyzatora przedniego (50mm) i tylnego (55mm).
W związku z tym zastanawiam się, czy takie akcesoria jak te:
http://www.lustracing.co.uk/suspension/ ... -kits.html
http://www.off-the-road.de/XT-660-Z-Ten ... -50mm.html
mogą być zastosowane w XT660ZA mimo, że były projektowane dla XT660Z ???
Czy dadzą się w ogóle zamontować - na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak, ale czy na pewno? Czy nie wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo jazdy, np. w jakiś sposób wpływając na pracę ABS w jakichś warunkach? Czy nie spowodują jakichś innych negatywnych skutków? Co o tym sądzicie? Ma ktoś jakieś doświadczenia, opinie?
Dzięki!
Andrzej
Awatar użytkownika
pancio
Posty: 2383
Rejestracja: 05 lut 2009, 10:13
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Nic się nie zmieni poza tym, że będzie słabo wyglądać. Musisz zmierzyć kurze łapki od wersji Z i ZA jeżeli są takie same to możesz śmiało zamawiać taki set.
A więc, z lewej nadjeżdża jakiś skuter. Z prawej też nic nie jedzie :)
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

Lepiej nic nie zmieniaj- zrób z tysiączek i wtedy zacznij robić zmiany.
Ile ważysz?- Obniż może trochę napięcie tylnej sprężyny ;-)
ash71
Posty: 9
Rejestracja: 26 lip 2012, 15:39
Lokalizacja: Jelenia Góra

Wojtek pisze:Lepiej nic nie zmieniaj- zrób z tysiączek i wtedy zacznij robić zmiany.
Ile ważysz?- Obniż może trochę napięcie tylnej sprężyny ;-)
Hej. Mam 172 cm i 78kg. Gdy motor stoi na asfalcie dotykam podłoża mniej więcej 1/2-1/3 podeszwy butów. Pięty mam jakieś 5-7 cm nad asfaltem. W sumie na asfalcie nie jest to takie najgorsze, ale dotąd miałem cruisera a było on jakieś 30cm niższy... Niepewnie się czuję. Obawiam się co będzie gdy zjadę z asfaltu i będę musiał podeprzeć się w błocie/koleinie/trawie/itp., ... czy mi nie zabraknie nogi... Na razie zrobiłem 60km i posłucham się rady wstrzymując ze zmianami aż zrobie pierwszy tysiąc :)
W XT660ZA tylne zawieszenie nie jest regulowane. Więc nic tam zmienić nie mogę.

Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
pancio
Posty: 2383
Rejestracja: 05 lut 2009, 10:13
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Napięcie sprężyny musi być regulowane!! Masz 172 i obniżasz :shock: Ja na XT-R ledwo palcami sięgam :mrgreen: (mam trochę wyższy niż inni). W terenie sobie radzę ;-) Przyzwyczaisz się!!
A więc, z lewej nadjeżdża jakiś skuter. Z prawej też nic nie jedzie :)
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

ash71 pisze: Obawiam się co będzie gdy zjadę z asfaltu i będę musiał podeprzeć się w błocie/koleinie/
W błocie będziesz miał bliżej do ziemi o tyle ile się zapadniesz :mrgreen:
Ja też mam podwyższoną R-kę ponad normę o jakieś 2cm-- sięgam stopami tyle ile Ty ;-)
Awatar użytkownika
zuwio
Posty: 26
Rejestracja: 24 lip 2012, 22:11
Lokalizacja: Gliwice

Potwierdzam zdanie przedmówców. Dodam, że też miałem ten sam problem gdy kupowałem w tym roku swoją tenere. Nawet na moment zrezygnowałem z tego pomysłu ponieważ jak ty sięgałem do ziemi tylko palcami stóp. Mam 178 cm wzrostu i tenere bez ABSu. Po tym jak zrezygnowałem z jej kupna, właśnie z uwagi na to, że wcześniej jeździłem na streetach i w głowie siedziały mi zasady obie nogi muszą stabilnie dotykać ziemi, pojechałem na targi. Tak się złożyło, że na nich było sporo podróżników na ciężkich GSach i kilku kolesi z klubów motocrossowych. Pogadałem i każdy jak jeden powiedział, co wydaje się zresztą logiczne, że dla kogo produkowali by te motocykle jak miał bym dotykać całymi stopami do ziemi? Dla koszykarzy ?:) Rozmawiałem z kolesiem który był o głowę ode mnie niższy i przejechał na 250 kg GSie pół świata. Po prostu musisz przyzwyczaić się do innej techniki jazdy. Już nie dwie nóżki na ziemię tylko jedna z lekkim przechyleniem moto i to w zupełności wystarczy :) Zwracaj uwagę na krawężniki, nie zatrzymuj się podczas podjazdu na nie i będzie git :) A przeróbka to zły pomysł moim zdaniem. Tak jak ci napisali przejeździj trochę i gwarantuję ci że bardzo szybko stwierdzisz, że jakiś ten motór zrobił się mały i poręczny :) Ja jak wsiadałem na niego na początku to po streecie wydawało mi się jak bym śmigał ciężarówką. Teraz wydaje mi się jakiś przymały i poręczny :) Tyle, że po tym czasie jak wsiądziesz na streeta to będziesz się czuł jak na motorku dla dzieci :) Dodatkowo co ważne moim zdaniem. Jak sam zauważyłeś z uwagi na wysokość tenery konstruktorzy postanowili wersję z ABSem obniżyć. Niestety kosztem zawieszenia. Jeśli jeszcze będziesz je dociskał to co ci w końcu zostanie z jego skuteczności ?
Pojeździj zanim cokolwiek obniżysz.
Pozdrawiam
ash71
Posty: 9
Rejestracja: 26 lip 2012, 15:39
Lokalizacja: Jelenia Góra

Panowie!
Poczytałem to co napisaliście, pojeździłem dzisiaj pare kilometrów po leśnych drogach z koleinami i błotem [pierwszy raz w zyciu: :-D ], pomyślałem dłużej i doszedłem do wniosku, że chyba macie rację. Jakoś tak jakby niżej dzisiaj się siedziało... Szok po przesiadce z VN900 przeszedł :-) Plan obniżania na razie wstrzymuję. Myślę, że dużo mi pomogliście. Dzięki!
Andrzej
titto
Posty: 56
Rejestracja: 03 mar 2012, 16:31
Lokalizacja: Warszawa/Żyrardów
Kontakt:

Odświeżam temat, tylko ja bym chętnie podniósł XTX.
Osoba przede mną musiała obniżyć bo mam dwie nogi na czarnym a wzrost 181...

Jeśli ktoś chętny na zamianę lub ma oryginalne części na podniesienie to ja poproszę :)

titto
Awatar użytkownika
Rodman
Posty: 580
Rejestracja: 17 gru 2008, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Titto wysłałem Ci PW
piecyk
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2014, 11:06
Lokalizacja: warm-maz

Ponawim temat o obniżeniu xtx! Czy zmiana napięcia sprężyny troszeczkę pomoże? Ktoś może obniżał siedzenie?
Awatar użytkownika
Rodman
Posty: 580
Rejestracja: 17 gru 2008, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

nie pytałeś już o to przypadkiem na forum.supermoto.pl ?
piecyk
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2014, 11:06
Lokalizacja: warm-maz

Pytałem, ale jakoś nikt nic konkretnie, tylko jakieś dziecinne docinki.
Awatar użytkownika
Rodman
Posty: 580
Rejestracja: 17 gru 2008, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Znam takich co gąbki dokładali do siedzenia ale nie słyszałem o takich, którzy by ją wycinali :mrgreen: (mam tu na myśli kanapy z xt)

Ostatnio miałem w domu rozłożoną na części pierwsze kanapę z xtr i z tego co pamiętam to nie ma w niej tyle gąbki aby można było na tym ugrać dużą zmianę wysokości siedzenia. Jeśli musisz sporo obniżyć moto (wspominałeś o 5cm) to chyba nie pozostaje nic innego jak wymiana łączników wahacza na dłuższe i wsunięcie przedniego zawieszenia w półki o tyle o ile obniżysz tył.
Minus tego patentu jest taki że zmniejsza się prześwit moto (w przypadku xtx nie jest to tak ważne jak w xtr) oraz tylny zacisk może wtedy na hopach dobijać o wydech.

Samo poluzowanie tylnej sprężyny nie za wiele da bo to tylko tył pójdzie w dół i to też niewiele a po drugie może się okazać że masz tył za miękko ustawiony w stosunku do swojej i motocykla wagi.

Na temat samych łączników więcej info znajdziesz tu:

http://xt660.pl/viewtopic.php?t=1096&po ... ik&start=0

z tego co zauważyłem to kolega ceem miał na łącznikach moto obniżone o 40mm podpytaj go jak się motocykl z takim patentem spisywał.

Sprawdź też w pierwszej kolejności jakiej długości łączniki masz u siebie, może już ktoś wcześniej przed Tobą coś tam grzebał tylko że w odwrotnym kierunku (chciał moto wyżej posadzić)
ODPOWIEDZ