Test interkomu SENA SMH10

jesteś ciekaw co na ten temat uważają pozostali użytkownicy? Pisz tutaj
Awatar użytkownika
Łasica
Posty: 783
Rejestracja: 19 lis 2009, 11:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Dzięki za opinię.
Zapytam, czemu akurat SENA SMH10, a nie np. Midland BT Next ?
Według testu motocykla (2012r) Midland wypadł najlepiej, ale Seny tam akurat nie porównywali :-/
Obrazek

Pytam, bo przymierzam się do kupna interkomów, dwa Midlandy kosztują 1100zł , czyli
porównywalnie do SENA SMH5, trochę taniej niż SMH10.
Obrazek ::BIKEPICS:: | XT660X -> BMW F800GS
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

Seny w zeszłym roku praktycznie nie było na polskim rynku-oni głównie sprzedawali w USA-a u nas był tylko model SMH5.
Stryjek mi wypatrzył w usa i polecali mu go teksańscy riderzy, zwłaszcza choperowcy, bo działał idealnie nawet w otwartych kaskach, gdzie mikrofon jest bezpośrednio owiewany wiatrem.
Model SMH10 wygrał chyba w 2011 lub 12.

Wyszedł fajny model smh10R parametry te same tylko wygląd centralki zupełnie inny- najcieńsza na rynku, bo bateria jest oddzielnie na kabelku chowana gdzieś w kasku-dosłownie plaster :-)
Mi model R nie bardzo pasuje, bo ma sterowanie przyciskami a nie jak w SMH10 potężnym pokrętłem jog dial i jednym łatwo namacalnym przyciskiem phone.
Tam masz cztery przyciski- dwa plus/minus i dwa funkcyjne. Pewnie jakby się człowiek oswoił to też jest OK.

W Polsce nie ma w sprzedaży, ale na ebay już jest 20S -z wyglądu podobny do SMH10 z jog dial, ale ma antenę i większy zasięg 1,2mili to gdzieś 1900m, ale kosztuje dobrze ponad tysiąc -za tyle kupiliśmy z Herflickiem dwa SMH10 a mnie prezentów nikt nie robi :lol:

Polecam modele z uniwersalnymi mikrofonami- nie na stałe umocowany na pałąku tylko masz w zestawie dwa- jeden na pałąku i drugi na kabelku.
Na kabelku mam zainstalowany w kasku enduro w gardzie -otwór wentylacyjny
Na pałąku w szczękowym- łatwiej dopasować taki luźny na pałąku.
Jak masz na stałe zamocowany pałąk w centralce, to żeby idealnie ustawić trzeba przesuwać całą centralkę :-/

Reasumując główna przewaga SMH10 nad innymi firmami to możliwość parowania z dowolnym interkomem oraz z zestawem słuchawkowym-vide poprzedni mój post :-)
Wada to przynajmniej teoretycznie mniejszy zasięg-około kilometra mierzony faktycznie na trasie (teren otwarty) :-/
Awatar użytkownika
MGB
Posty: 105
Rejestracja: 31 mar 2013, 18:21
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:

A ja polecam Midland'a BT Next używam go od roku u wg mnie jest ok.
Jedyne co w nim poprawiłem to nagłośnienie ...bo lubię sobie posłuchać trochę muzyczki a orginalne głośniki to takie brzęczyki a ja lubię jak muzyka dociera do uszu:) Wlutowałem sobie głośniczki sony. Jakość rozmów telefonicznych ok nawet podczas jazdy 100km/h, a mam kask enduro z szybą w którym jest w miarę głośno.
66' K750
95' Honda CN250
04' XT660R
97' Honda XR400R sprzedany w dobre ręce
9X" Honda XR250 Baja ....ehhh ;)
90' Simson S51
8X' Ogar and Kadet Dziadka:)
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

MGB pisze: ja polecam Midland'a BT Next używam go od roku u wg mnie jest ok.
Cena podobna, zasięg przynajmniej teoretycznie większy, parowanie uniwersalne ma, więc czemu nie ;-)
Jaki ma faktycznie zasięg :?:
W SMH10 głośniki są ogromne i dają dobrej jakości dźwięk, więc tego problemu nie ma. W SMH5 są mniejsze i w opiniach ludzie zalecają wymianę na te od 10-ki.
Awatar użytkownika
MGB
Posty: 105
Rejestracja: 31 mar 2013, 18:21
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:

Odnośnie zasięgu miedzy intercomami nie powiem nic bo z tego nie korzystałem, głównie używam go w połączeniu z telefonem aby korzystać z navi, rozmów telefonicznych i muzyki.
Miałem sprawdzić zasięg z kumplem ale nigdy nie ma czasu na parowanie:)
66' K750
95' Honda CN250
04' XT660R
97' Honda XR400R sprzedany w dobre ręce
9X" Honda XR250 Baja ....ehhh ;)
90' Simson S51
8X' Ogar and Kadet Dziadka:)
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

Polecasz a nigdy nawet nie parowałeś, nie wspominając o użytkowaniu jako interkom- przecież to jego główne zadanie :-/
Ktoś przeczyta, kupi i okaże się, że kiepski zasięg albo słaba jakość rozmów przez interkom np. szumy i co mu wówczas powiesz :-( :?:

Ja kupiłem Sene na początku czerwca a opinię/test napisałem w październiku po 5-cio miesięcznych testach ;-)
To moja żelazna zasada: najpierw testy potem opinia :!:
Polecam w zakresie jaki przetestowałem i opisałem a zachęcam nie tyle do tego modelu, co do urządzenia tego typu ogólnie :-/
Wojtek pisze:Ogólnie polecam SENA SMH10 i zachęcam do stosowania tego ustrojstwa ogólnie niezależnie od marki :-)
Zawsze to zaznaczam, bo co niektórzy na tym forum mają problem ze zrozumieniem czytanych tekstów. :-|
Awatar użytkownika
SayTen
Posty: 347
Rejestracja: 02 mar 2011, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

Ja jeżdżę z midlandem bt next już ponad rok. Był z nami wszędzie i kochamy go szczerze.
Zasięg- przez blok na mieście słabo. Na prostej drodze w mieście powyżej 400m coś trzeszczy, ale da się zrozumieć. W górach dużo więcej.
plusy:
- tani ( w tej klasie urządzeń)
- tani i szybki serwis (sorrki, taki mamy klimat, że midland polska jest na starej drodze na Poznań z Warszawy. Wymieniałem baterie( na gwarancji), obudowa z diodą i suszeniem (100pln). Raz mi których guzik przepadł (+ chyba) - też za friko mi naprawili.
- jeżdżąc w integralu dość głośnym da się gadać do 130 (bez owiewki) na zwykłych głośnikach.

Minusy:
- przy jeździe w grupie na raz możesz dwukierunkową rozmowę prowadzić tylko z jednym urządzeniem. ( Jak się chce konferencje polecam nielimitowane rozmowy do wszystkich ).

Bateria:
- na ogół styka na cały dzień. Trudno to jednak porównywać, np 6h głośnego słuchania muzyki męczy go chyba bardziej niż 8h jazdy z otwartym połączeniem, tyle, że mało mówiąc :-)

Dla mnie zmienił zupełnie jakość życia w kasku i gorąco polecam. Jakbym miał kupić następny pewnie wybrałbym go znowu, bo jeździmy praktycznie tylko we dwoje.
Awatar użytkownika
Herflick
Posty: 1676
Rejestracja: 19 lip 2009, 20:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Dodam, że miałem problem przy sparowanie ze Scala zupełnie losowo z usłyszeniem Szymona co mówi, jakby był gdzieś w tle, po ponownym przełączeniu było ok (losowo). Mam nadzieję, że najnowsza aktualizacja to zmieniła.
Potwierdzam zdanie Wojtka, że Intercom to ogromne ułatwienie i pomoc zarówno w trasie jak i w offie.

PS: niestety jest ogromny minus każdego intercoma.... łączność z żona przez telefon... :) nie powiesz, że jechałeś na moto i nie słyszałeś .. :)
Jestem "nieumi" i o tym wiem, o tym wiem, że jestem "nieumiem"
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

No to jak Midland ma takie wady to ja bym go raczej nie polecał.
Dodatkowo 400m zasięg to porażka-zwłaszcza, że fabrycznie podają 1600m to 4krotnie mniej :-?

SMH10 trzyma fizycznie wszystkie parametry fabryczne.
Ja latam z seną na co dzień w kasku enduro i to w totalnym offie- gałęzie, błoto, częste gleby, deszcz i przeprawy rzeczne, góry -Karpaty z saltami i ulewami- odpukać, ale nawet w tak ekstremalnych warunkach działa bez zarzutu. ;-)

Herfliku a stary numer: halo, halo, halo chyba siadła bateria :mrgreen:
jedrek505
Posty: 55
Rejestracja: 22 wrz 2011, 0:09
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontakt:

Wojtek pisze:SMH10 trzyma fizycznie wszystkie parametry fabryczne.

Ja latam z seną na co dzień w kasku enduro i to w totalnym offie- gałęzie, błoto, częste gleby, deszcz i przeprawy rzeczne, góry -Karpaty z saltami i ulewami- odpukać, ale nawet w tak ekstremalnych warunkach działa bez zarzutu.
I tu sie zgadzam w 100% nawet w najwiekszą burzę senna daje radę (kurtka RUKKA ATHOS przemokła a z interkomami nic sie nie działo)
A co do parowania(ze scala rider) jak to sie wam udało, bo ja za zadną cholerę nie mogę tego zrobić a już powoli tracę cierpliwość.
Naprawdę wolnym można być będąć bardzo bogatym, bardzo biednym, lub jadąc na motorze przed siebie.
Awatar użytkownika
SayTen
Posty: 347
Rejestracja: 02 mar 2011, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

tak mi się jeszcze przypomniało -
parowanie innych (niż midland) urządzeń odbywa się po 'slocie' na telefon, więc jak koledzy się nie dostosują, to trzeba żonie odmówić pogaduszek.

Te 400m jak pisałem to w mieście. W otwartej przestrzeni jest dużo lepiej. Na szczęście mt07 nie jest tak dużo szybsze od naszych Xtków, więc nie miałem okazji sprawdzać maksymalnego zasięgu. Te 1600m, o których piszą dotyczy otwartej przestrzeni.

Jest jeszcze plus, o którym zapomniałem. Można podłączyć po kablu muzykę. Działa ona wtedy w tle, gdy prowadzimy inne rozmowy. Tak mi się przynajmniej wydaje, gdyż nigdy nie korzystałem z tego.

Ostatnie - dotyczące wodoszczelności - póki nie połamiemy antenek jest naprawdę dobrze. Deszcze, w których to testowałem można śmiało porównać z pływaniem :-)
Awatar użytkownika
Herflick
Posty: 1676
Rejestracja: 19 lip 2009, 20:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

jedrek505, Trzymasz Jog Dial 8 sekund.
Najpierw po 6 sekundach powie intercomm pairing .. dalej trzymasz. Powie universal intercom pairing. Włączasz jednocześnie parowanie w Scala i już. Jak nic nie powie po minucie to wywołaj Scale Jog'iem i powinno być git.
Jestem "nieumi" i o tym wiem, o tym wiem, że jestem "nieumiem"
Awatar użytkownika
Neno
Posty: 756
Rejestracja: 06 lis 2011, 7:05
Lokalizacja: Zambrów
Kontakt:

Herflick pisze:Wyczytałem na jakimś tam forum, że udało się połączyć Sene ze Scala G9.. dobra wiadomość
Ktoś potwierdza ? ;)
Herflik, jakie modele dokładnie parowałeś ?
Ja bede potrzebował sparować SMH5 i G9x.
Wojtek
Posty: 4727
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:32
Lokalizacja: XXX

No to z testu seny mamy temat o testach interkomów i bardzo dobrze, bo łatwiej będzie komuś wybrać odpowiedni model dla siebie;-)
jędrek505 najpierw musisz zaktualizować oprogramowanie do wersji 5.0.1 z tej strony
http://www.sena.com/
Neno modelu nie pamiętam, ale dało radę ;-)
jedrek505
Posty: 55
Rejestracja: 22 wrz 2011, 0:09
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontakt:

Wojtek pisze:jędrek505 najpierw musisz zaktualizować oprogramowanie do wersji 5.0.1

Tak zaktualizowalem tylko za nic nie mogliśmy sparować ze scalą, zrobie tak jak Herflick napisał.
Naprawdę wolnym można być będąć bardzo bogatym, bardzo biednym, lub jadąc na motorze przed siebie.
ODPOWIEDZ