XXXI Zlot XT660.PL! Kaszuby 19-21.04.2024 / Zapisy -> viewtopic.php?f=22&t=18583

Wydechy

jesteś ciekaw co na ten temat uważają pozostali użytkownicy? Pisz tutaj

Moderator: Moderatorzy T7

Lisek
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2020, 20:47

Cześć, moje pytanie dotyczy akcesoryjnych wydechów, a dokładnie czy wiecie jakie marki robią wydechy dedykowane do konkretnego silnika, a nie tylko dopasowują złącza a sama puszka jest niemalże identyczna. Przypuszczam ze taki Akrap to robi, ale np dominator? Chodzi mi o to czy zakładając "uniwersalny" nie tracimy na mocy i momencie, ewentualnie nie szkodzimy silnikowi.
Dymitr
Posty: 52
Rejestracja: 18 cze 2020, 10:09
Lokalizacja: Bochnia - Kraków

Generalnie to nawet zakładając taki dedykowany do silnika wydech należy ten silnik później wystroić. Większość wielocylindrowych silników znosi takie zmiany na tyle dobrze, że jeśli traci, to bardzo nie wiele mocy a przez większy hałas i tak wydaje się, że jedziemy szybciej :mrgreen:
Mam doświadczenia z Dukiem 690, konkretnie tym z pojemnością jeszcze 654ccm, że po zmianie wydechu na przelot bez zmiany mapy nie bardzo chciał jechać. Za to nawet po wrzuceniu "uniwersalnej" pustej puszki i wgraniu mapy pod dedykowanego akrapa była zauważalna różnica, głównie, w elastyczności silnika.
Chyba goście z motobandy zrobili film o tuningu MT-07, czyli bliźniaczy silnik. Efekt był całkiem niezły ale zmodyfikowany został wydech, dolot i oczywiście mapa dostrojona na hamowni.
Podsumowując, jeśli chodzi o lepsze łutututu i masę to sama wymiana puszki wystarczy. Jeśli jednak chcesz to zrobić tak jak się powinno to pewnie trzeba będzie zmienić jeszcze przynajmniej filtr powietrza i wystroić silnik.
ODPOWIEDZ